Reklama

Kup akcje, dostaniesz tańszy prąd!

Od kilku do kilkunastu procent rabatu w rachunkach za prąd będą mogli otrzymać inwestorzy, którzy kupią w ofercie publicznej i przetrzymają akcje Tauronu - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje od 9 do 18 czerwca 2010 r. w biurach maklerskich na terenie całego kraju. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej, która zgodnie z planowanym harmonogramem zostanie ogłoszona w środę 2 czerwca 2010 r.

Drugi producent prądu w Polsce trafi na warszawską giełdę w czerwcu. Rząd może sprzedać do 53 proc. akcji. Na konta indywidualnych nabywców ma trafić co czwarta. Każdy chętny bez zaciągania kredytu będzie mógł złożyć zamówienie na papiery warte ok. 10 tys. zł.

Bonus będzie dotyczyć inwestorów indywidualnych, którzy nabędą akcje Tauronu i przez określony czas nie dokonają ich zbycia ani obciążenia prawem użytkowania lub zastawu.

Dziś zostanie opublikowany prospekt emisyjny TAURONU

w związku z ofertą publiczną akcji serii B, C, J i K oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii od A do K. Oferującymi akcje Tauronu są Unicredit CAIB Polska i Trigon Dom Maklerski - czytamy w komunikacie KNF.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił w ubiegłym tygodniu, że na początku czerwca rozpocznie się cała procedura upublicznienia spółki i pod koniec czerwca powinno być pierwsze notowanie na warszawskiej giełdzie. Do inwestorów indywidualnych ma być skierowany pakiet do 25 proc. akcji, z ok. 53 proc. przeznaczonych na sprzedaż.

Reklama

Grad spodziewa się dużego zainteresowania ofertą publiczną spółki ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów finansowych, jak i inwestorów indywidualnych. Wyjaśnił, że podczas prywatyzacji Tauronu resort skarbu chce przyjąć podobne zasady, jak w przypadku sprzedaży akcji PZU, aby zachęcić Polaków do zakupu akcji tej spółki energetycznej.

"Niedawno zakończona oferta PZU była największą w historii warszawskiego parkietu i w Europie od 2007 roku. Transakcja ta przyniosła wiele nowych doświadczeń, zarówno jeżeli chodzi o zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, jak też instytucjonalnych i detalicznych inwestorów krajowych" - podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie szef resortu skarbu.

"Nowatorska strategia uplasowania akcji wśród inwestorów detalicznych, według zasady: +bez lewarów, bez kolejek, bez redukcji+, doprowadziła do znaczącego udziału w ofercie akcjonariatu obywatelskiego. Wszystkie pozytywne doświadczenia z IPO PZU zamierzamy wykorzystać także w ofercie Taurona. Jestem przekonany, że oferta publiczna spółki wzmocni pozycję Warszawy jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał Grad.

"Zatwierdzenie prospektu to jednocześnie zakończenie ważnego etapu przygotowań do oferty publicznej. Decyzja KNF otwiera nam możliwość publikacji prospektu i rozpoczęcia oferty publicznej, która skierowana będzie do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych" - podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

10 tys. zł na jednego

Jak mówił wcześniej minister skarbu, pakiet akcji Tauronu przeznaczony dla jednego inwestora indywidualnego będzie wart około 10 tys. zł. Resort skarbu chce, by ewentualna redukcja zapisów w tej grupie była jak najniższa, by inwestorzy indywidualni nie musieli korzystać z kredytów.

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Resort ma 87,8 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.

Tauron Polska Energia to spółka kluczowa dla polskiej elektroenergetyki. Już niebawem umożliwimy inwestorom uczestnictwo w jej prywatyzacji - wyjaśnia Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

- Niedawno zakończona oferta PZU była największą w historii warszawskiego parkietu i w Europie od 2007 roku. Transakcja ta przyniosła wiele nowych doświadczeń, zarówno jeżeli chodzi o zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, jak też i instytucjonalnych i detalicznych inwestorów krajowych. Nowatorska strategia uplasowania akcji wśród inwestorów detalicznych, według zasady: "bez lewarów, bez kolejek, bez redukcji", doprowadziła do znaczącego udziału w ofercie akcjonariatu obywatelskiego.

Wszystkie pozytywne doświadczenia z IPO PZU zamierzamy wykorzystać także w ofercie Taurona. Jestem przekonany, że oferta publiczna spółki wzmocni pozycję Warszawy jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej.

- Zatwierdzenie prospektu to jednocześnie zakończenie ważnego etapu przygotowań do oferty publicznej. Decyzja KNF otwiera nam możliwość publikacji prospektu i rozpoczęcia oferty publicznej, która skierowana będzie do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych - mówi Dariusz Lubera, prezes Zarządu Tauron Polska Energia.

UBS Investment Bank i UniCredit CAIB działają jako Globalni Koordynatorzy Oferty. Merrill Lynch International i ING, a także UBS Investment Bank i UniCredit CAIB są Globalnymi Współprowadzącymi Księgę Popytu. W skład konsorcjum wchodzą również DI BRE Banku i DM PKO BP jako Krajowi Współprowadzący Księgę Popytu oraz CDM Pekao, DM BOŚ, DM Pekao, ING Securities i Trigon Dom Maklerski jako Krajowi Menedżerowie Oferty. UniCredit CAIB Poland S.A. pełni rolę oferującego.

Pracownicy Tauronu mają akcje warte 1,8 mld zł. Jeśli od razu zechcą je sprzedać, mogą zachwiać kursem. Zdaniem analityków pracownicy to 17 tys. osób które otrzymało akcja za darmo w latach 2001-2002. Wiele osób sprzedało je jednak w obrocie nie publicznym.

Niedawno małe sprzedawane były po ok 50 groszy za sztukę.

Tauron długofalowo chce wypłacać do 50 proc. zysku netto na dywidendę - powiedział dziennikarzom Dariusz Lubera, prezes Tauronu. "Koncepcja jest taka, że mimo inwestycji i poprawy efektywności, chcemy, by właściciele korzystali z dywidendy. Mamy dwa horyzonty czasowe, w ciągu najbliższych kilku lat, powiedzmy że do pięciu, chcemy wypłacać mniej, a w dłuższym horyzoncie więcej, maksymalnie do 50 proc. zysku" - powiedział prezes.

Wycena Tauronu

Zdaniem naszych analityków o sukcesie oferty zadecyduje cena energetycznego giganta. W dostępnych analizach wycena spółki kształtuje się na poziomie 11-15,2 mld zł. Na tej podstawie można szacować jedna akcje na 78 groszy do ponad 1,09 złotego. Należy pamiętać ze Tauron przeprowadzi scalenie akcji w stosunku 9 do jednego.Jeśli dojdzie do scalenia akcji cena wzrośnie do poziomu o poziomu 7-9,78 zł.

Według ekspertów proces scalenie jest najprawdopodobniej realizowany przez spółkę, aby jej akcje nie miały na giełdzie statusu "groszowych" (akcje wyceniane poniżej złotówki), co może być źle odebrane przez inwestorów giełdowych, gdyż niski kurs tworzy warunki do spekulacji.

Instytucja     mld zł 
UniCredit    12,0 - 14,4
ING       11,2 - 13,10
DI BRE      12,9 - 13,10
PKO BP      11,0 - 13,30
DM BOŚ      11,5 - 15,20
DM TRrigon    11,3 - 14,50

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »