Lotos ma apetyt na gaz
12% krajowego rynku LPG planuje osiągnąć Lotos Gaz - spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej Lotos. Ubiegłoroczny udział firmy w rynku LPG w Polsce wyniósł 4,2% w porównaniu z 2,2% w 2005 roku.
Spółka Lotos Gaz powstała 5 lipca b.r. na bazie Lotos Mazowsza - firmy odpowiedzialnej m.in. za hurtowy handel paliwami, ciężkim olejem opałowym oraz innymi produktami specjalnymi.
W ramach działań przygotowujących ekspansję na krajowym rynku LPG nastąpiło przejęcie przez Lotos Gaz spółki Krak-Gaz z siedzibą w Krakowie. Spółka Krak-Gaz istniała na rynku od 1998 r. Zajmowała się hurtową oraz detaliczną sprzedażą LPG. W ramach przejęcia Lotos zyskał terminale magazynowo-przeładunkowe oraz kilkadziesiąt stacji LPG, zlokalizowanych głównie na terenie Polski południowej.
- Rynek gazu LPG ma dla nas kluczowe znaczenie. Biorąc pod uwagę prognozowane wzrosty sprzedaży to aktualnie jeden z bardziej perspektywicznych segmentów rynku paliwowego - komentuje Henryk Malesa, prezes Lotos Gaz. - Nabycie udziałów w Krak-Gazie jest istotnym elementem realizacji strategii handlowej grupy kapitałowej Lotos.
Najpopularniejszy dziś gaz płynny, to mieszanina propanu i butanu. Uzyskuje się go podczas przerobu ropy naftowej, w ilości około 2% przerobionej masy surowca. Powstaje także jako produkt uboczny podczas wydobywania gazu ziemnego. Dwa lata temu Polska stała się europejskim liderem rynku autogazu. Więcej gazu płynnego do napędu pojazdów używa się na świecie tylko w Korei Południowej.
Lotos Gaz S.A. prowadzi działalność na terenie całej Polski, której przedmiotem jest sprzedaż gazu płynnego propan-butan. Spółka dysponuje zorganizowaną i efektywnie działającą strukturą logistyczną, w skład której wchodzi dzierżawiona baza gazowa w Leszczach oraz transport przystosowany do przewozu gazu płynnego. Lotos Gaz posiada m.in. Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży paliw poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników oraz działań na rzecz ochrony środowiska.