Reklama

Marek Dietl prezesem GPW na kolejną kadencję

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zdecydowało o wyborze Marka Dietla na stanowisko prezesa giełdy na nową kadencję. Nowa kadencja prezesa GPW rozpocznie się 26 lipca tego roku i potrwa do 26 lipca 2022 roku.

Marek Dietl objął stanowisko prezesa GPW w 2017 r. (Zwyczajne Walne Zgromadzenie GPW powołało go na tę funkcję 19 czerwca 2017 r.), po otrzymaniu 26 września ubiegłego roku zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Marek Dietl

Marek Dietl jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow. Od 2012 r. jest adiunktem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). W latach 2012-2013 odbył staż na Uniwersytecie Ekonomicznym w Essex. Ukończył także specjalistyczne dwuletnie studia w zakresie finansów EY Executive Studies in Finance.

Reklama

W latach 1999-2008 Marek Dietl pracował w międzynarodowej firmie doradczej Simon-Kucher & Partners, w której przeszedł wszystkie szczeble kariery od praktykanta do prokurenta i lidera warszawskiego biura. W latach 2008-2012 pracował w Krajowym Funduszu Kapitałowym, najpierw jako menedżer inwestycyjny, następnie jako zastępca dyrektora inwestycyjnego.

Marek Dietl zdobył doświadczenie w ponad dwudziestu Radach Nadzorczych, Komisjach Rewizyjnych, Komitetach Inwestycyjnych (Selekcyjnych) m.in. Atende, Banku Gospodarstwa Krajowego, BSC Drukarnie Opakowań, Mercator Medical, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU Witelo FIZAN.

Marek Dietl podejmował również działalność społeczną i ekspercką jako: Doradca Prezydenta RP, Doradca Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, mediatora w sądzie polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, Radzie Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego, ekspert Business Centre Club oraz Instytutu Sobieskiego. Kierował zespołami ds. Instrumentów Finansowych powołanymi przez Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Opr. KM

Pobierz za darmo program PIT 2017

Giełda sprzeda Aquis Exchange Przedstawienie aktualizacji strategii Giełdy Papierów Wartościowych nastąpi w czerwcu, a jej realizacja rozpocznie się od lipca - poinformował Marek Dietl po tym, jak poniedziałkowe walne zgromadzenie wybrało go prezesem GPW na nową kadencję. Akcjonariusze zgodzili się na sprzedaż akcji Aquis Exchange. "Ten wybór daje nam poczucie, że nasz duży program powinien być kontynuowany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w czerwcu będziemy prezentować aktualizację strategii, a od lipca będziemy ją realizować" - powiedział Dietl podczas obrad walnego zgromadzenia. "Jesteśmy na ukończeniu prac koncepcyjnych, potrwają one jeszcze do końca kwietnia, może w maju. Potem będziemy czekać na akceptację rady nadzorczej" - dodał. Dietl poinformował, że najważniejsze cele zapisane w obecnie obowiązującej strategii GPW do 2020 roku zostaną podtrzymane, mogą natomiast zostać nieco zmodyfikowane metody osiągnięcia tych celów. Z zapowiedzi prezesa wynika, że nie zmieni się również polityka dywidendowa spółki. Polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie na dywidendę co najmniej 60 proc. skonsolidowanego zysku netto skorygowanego o wyniki jednostek stowarzyszonych. Nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW zgodziło się w poniedziałek na sprzedaż akcji Aquis Exchange za kwotę nie mniejszą niż 11,5 mln GBP. 23 marca rada nadzorcza GPW zgodziła się na sprzedaż akcji w brytyjskiej spółce stowarzyszonej Aquis Exchange w przypadku decyzji o ofercie publicznej tej spółki. Pod koniec lutego GPW informowała o rozpoczęciu negocjacji w sprawie potencjalnego wyjścia z inwestycji w Aquis Exchange przy okazji zapowiadanego IPO tej spółki. "Decyzja o terminie IPO należy do zarządu Aquis Exchange, który weźmie pod uwagę warunki rynkowe i możliwość spełnienia naszych warunków brzegowych" - powiedział dziennikarzom wiceprezes GPW Jacek Fotek. Aquis Exchange to alternatywna platforma obrotu działająca na rynkach europejskich. GPW została udziałowcem Aquis w sierpniu 2013 roku. W 2017 roku udział Aquis Exchange w europejskim rynku obrotu papierami wartościowymi wyniósł 1,5 proc. GPW ma obecnie 20,31 proc. udziałów w Aquis Exchange. Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia GPW Marek Dietl został wybrany na prezesa spółki. Rozpocznie on nową kadencję na tym stanowisku. Marek Dietl został prezesem GPW w czerwcu 2017 roku. Wcześniej był członkiem rady nadzorczej GPW, doradcą prezydenta RP oraz członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego. PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »