Reklama

Metale szlachetne: Złoto pod presją dolara

W bieżącym tygodniu notowania złota powróciły do zniżek. Ceny kontraktów na ten surowiec spadły do okolic 1775 USD za uncję - to najniższy poziom cen złota od ponad dwóch tygodni.

Dolar straszy złoto

Nieustanną presję na notowania złota wywiera siła amerykańskiego dolara. W tym tygodniu waluta Stanów Zjednoczonych powróciła do zwyżek, co wynika przede wszystkim z obaw związanych z recesją w światowej gospodarce i ucieczką inwestorów w stronę gotówki.

Wzrost awersji do ryzyka sprzyja wyższej wycenie dolara, uznawanego za bezpieczną przystań.  Ten sam mechanizm, czyli status bezpiecznej przystani, nie pozwala jednak w ostatnim czasie mocno spaść także notowaniom złota, które w rejonie 1700 USD za uncję wypracowały swoje dno z ostatnich tygodni, od którego wyraźnie odbiły się w górę.

Reklama

 Kluczowy Fed

Na rynku złota na nowo pojawił się temat związany z działaniami Rezerwy Federalnej, bowiem opublikowany został protokół z posiedzenia FOMC, które odbyło się w lipcu. Według informacji zawartych w protokole, amerykańska Rezerwa Federalna coraz mocniej waha się w sprawie dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Według większości jej przedstawicieli, inflacja w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje, co stwarza pole do mniejszych podwyżek stóp procentowych niż pierwotnie planowano. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej zaznaczają jednak, że mimo wszystko polityka monetarna w USA pozostanie restrykcyjna, a podwyżki stóp będą kontynuowane, ponieważ inflacja, nawet jeśli wyhamowuje, to pozostaje wysoka.

Taka retoryka sprzyja sile dolara i słabości złota, ale warto mieć na uwadze fakt, że pole do podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych staje się coraz mniejsze. Zakończenie procesu podwyżek, albo przynajmniej informacja o tym, kiedy seria podwyżek mogłaby się skończyć, będzie prawdopodobnie tym momentem, w którym spadek notowań złota może definitywnie wyhamować.

 

ZŁOTO

1 707,80 0,00 0,00% akt.: 04.10.2022, 00:07
  • Max 1 708,60
  • Min 1 707,40
  • Stopa zwrotu - 1T 1,01%
  • Stopa zwrotu - 1M -3,16%
  • Stopa zwrotu - 3M -7,73%
  • Stopa zwrotu - 6M -13,85%
  • Stopa zwrotu - 1R -5,08%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,77%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w

Superfund TFI, 2022.08.19

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »