MFW zajmie się wnioskiem Polski o dostęp do FCL
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w piątek zajmie się wnioskiem Polski o zwiększenie funduszy dostępnych w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) do 29 mld USD i wydłużenie dostępu do linii do dwóch lat - poinformowała PAP Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawiciel Polski w MFW.
Rząd nie może obiecywać, że obniży deficyt do 3 proc. PKB, a przy tym nie przedstawić planu działań - uważa MFW. Posiedzenie Rady MFW jest w piątek 21 stycznia o godzinie 10.00 czasu waszyngtońskiego (godzina 16.00 czasu polskiego - PAP) - powiedziała PAP Zajdel-Kurowska.
W grudniu Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnie zatwierdziła przedłużenie Polsce Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) i podniosła kwotę dostępnych środków do ok. 29 mld USD (19,2 mld SDR), zaś okres wykorzystania został wydłużony do dwóch lat.
Resort finansów poinformował wówczas, że podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu Elastycznej Linii Kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. MF podkreślił także, że Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi.
W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewa na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dolarów.