Miedź na LME podąża do rekordowego poziomu
Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w kierunku rekordowych poziomów z maja tego roku, gdy metal był wyceniany po 10.745,50 USD za tonę. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1,7 proc. i przyjmuje poziom 10.452,50 USD za tonę - informują maklerzy.
Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 1,01 proc. do 4,7780 USD za funt.Analitycy zwracają uwagę, że globalny kryzys energetyczny pogłębia zapaść w podaży metali przemysłowych, w tym miedzi. Zapasy miedzi, monitorowane przez giełdę metali LME w Londynie, osiągnęły obecnie najniższy poziom od 1974 r. Teraz w magazynach LME jest tylko 14.500 ton miedzi, a branża "miedziowa" zużywa rocznie ok. 25 mln ton tego metalu.
"W tej chwili LME zawiera fizyczne umowy na miedź, które w rzeczywistości nie są poparte fizycznym posiadaniem tego metalu w magazynach" - mówi Michael Widmer, szef badań rynków metali w Bank of America. Zakłócenia w dostawach metali bazowych pojawiają się na rynkach w kluczowym momencie dla światowej gospodarki, gdy ożywa ona po pandemii Covid-19. To grozi jeszcze mocniejszym obciążeniem dla łańcuchów dostaw i podsyca obawy, ze podwyższona inflacja może utrzymać się znacznie dłużej niż sądzono.
Rekordowe ceny surowców na całym świecie zagrażają wielu globalnym sektorom produkcyjnym, podobnie jak postępujące niedobory energii. Z tego powodu gospodarka Chin zanotowała w III kw. wolniejsze tempo wzrostu PKB: 4,9 proc. wobec 7,9 proc. w II kw. "Ceny metali w dużej mierze zlekceważyły jednak to spowolnienie w chińskiej gospodarce" - piszą w poniedziałkowej nocie rynkowej analitycy Capital Economics."Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby nadal te zwyżki cen się utrzymały, ponieważ podwyższone ceny energii, które obecnie widzimy, przenoszą się na inne rynki towarowe, znacznie podnosząc koszty produkcji" - dodają.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 297 USD i kosztowała 10.281 USD za tonę. Dzień wcześniej metal zdrożał o 333 USD.W ub. tygodniu notowania miedzi na LME wzrosły najmocniej od 2016 r. - o ok. 9 proc.