Miedź w Londynie zyskuje. Rynki boją się recesji

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie nieznacznie rosną. Inwestorzy rozważają ryzyko wystąpienia globalnej recesji. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana po 7.889 USD za tonę wobec 7.870,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy. Analitycy na rynkach finansowych rozważają ryzyko wystąpienia recesji w globalnej gospodarce, co obniżyłoby zapotrzebowanie m.in. na metale bazowe, w tym miedź.

Na Comex miedź kosztuje 3,5460 USD za funt i tanieje o 0,17 proc.

Inwestorzy na rynkach finansowych rozważają ryzyko wystąpienia recesji w globalnej gospodarce, co obniżyłoby zapotrzebowanie m.in. na metale bazowe, w tym miedź.

Miedź ma jednak przed sobą pozytywne perspektywy - wskazują stratedzy.

W ostatniej dekadzie XX wieku miedź na LME kosztowała średnio 2.200 USD za tonę. w pierwszym dziesięcioleciu XXI w. tona miedzi była wyceniana z kolei średnio po 3.900 USD za tonę i po ok 6.700 na koniec ostatniego dziesięciolecia.

Podczas gdy te średnie ceny "maskują" nieco duże krótkoterminowe wahania cen miedzi, to tendencja wydaje się wyraźna - miedź będzie zyskiwać.

Reklama

Metal będzie potrzebny przez wiele lat zanim nadejdzie na świecie zwrot w kierunku niskiej emisji dwutlenku węgla - oceniają eksperci rynków metali.

S&P Global prognozuje, że popyt na miedź na świecie podwoi się do 2035 roku, powodując głęboki globalny deficyt tego metalu.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 143 USD do 7.870,00 USD za tonę.

MIEDŹ

9 033,00 +25,00 0,28% akt.: 18.12.2024, 18:09
  • Max 9 053,50
  • Min 8 958,00
  • Stopa zwrotu - 1T -2,52%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,37%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,99%
  • Stopa zwrotu - 6M -7,11%
  • Stopa zwrotu - 1R 5,64%
  • Stopa zwrotu - 2R 8,53%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Co zrobi Fed?

W piątek giełdowe wskaźniki w regionie pospadały po tym, jak raport z rynku pracy w USA okazał się lepszy niż prognozowali analitycy, a to podsyciło obawy o agresywniejsze podwyżki kosztu kredytu przez Fed.

Prezes Fed z San Francisco Mary Daly wskazała, że amerykański bank centralny jest jeszcze daleko od obniżenia presji cenowej i zasugerowała, że podwyżka stóp procentowych o 50 pb. na następnych spotkaniu Fed nie jest jedyną opcją.

Z kolei gubernator Fed Michelle Bowman powiedziała, że Fed powinien nadal rozważać duże podwyżki stóp procentowych, podobnie jak 75 pb. w lipcu, dopóki inflacja nie spadnie.

"Rynki akcji były odporne w ostatnich tygodniach, chociaż przeanalizowanie opublikowanego w piątek raportu z amerykańskiego rynku pracy może zając trochę czasu" - ocenia Esty Dwek, dyrektor ds. inwestycji w Flowbank SA.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: surowce strategiczne | miedź | Fed | recesja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »