Miesiąc na rynku funduszy
Ostatni miesiąc bez wątpienia należał do funduszy inwestujących w polskie akcje ? pierwszych 15 pozycji pod względem osiągniętej stopy zwrotu zajmują właśnie fundusze AKP. Ich średni miesięczny zysk wyniósł 9,98% i był najwyższy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
W dalszym ciągu trwa dobra passa funduszy inwestycyjnych ? z miesiąca na miesiąc zmieniają się tylko liderzy wzrostów. O ile w czerwcu bardzo dobre wyniki osiągnęły fundusze inwestujące w zagraniczne papiery udziałowe, o tyle w lipcu najlepiej wypadli zarządzający inwestujący w polskie akcje. W skali miesiąca najwyższą stopą zwrotu może się poszczycić fundusz ING Akcji (+14,22% zysku). Niewiele ustępują mu Pioneer Agresywny (+12,7%), Arka Akcji (+12,6%) oraz DWS Top 25 Małych Spółek (+12,2%).
W lipcu polski rynek papierów udziałowych kontynuował wzrosty zapoczątkowane w marcu 2003 roku. Indeks największych spółek (WIG20) wzrósł w okresie 27 czerwiec ? 30 lipiec o +10,2%, zaś indeks WIG, opisujący zachowanie szerokiego rynku zyskał aż 12,3%. Całość wzrostów została zrealizowana praktycznie w pierwszej połowie miesiąca ? druga jego część to udana obrona wypracowanego wyniku. W konsekwencji najgorszy w grupie fundusz zyskał prawie 6,5%, średnia miesięczna stopa zwrotu wyniosła +9,98%. Aż 12 zarządzających pokonało nasz benchmark IRFU-akp, który w skali lipca zyskał +9,3%.
W tym samym czasie, choć nie tak dynamicznie rosły również ceny akcji notowanych na innych rynkach. Solidarnie, po 1,2% zyskały indeksy S&P500 oraz mierzący koniunkturę na rynku europejskim DJ Euro Stoxx 50. Więcej, bo ponad 6% można było zarobić na spółkach wchodzących w skład niemieckiego DAX. Niestety w lipcu wszystkie zyski z zagranicznych inwestycji niwelował złoty, którego umocnienie sięgało 2,5% wobec EUR i 2,8% wobec USD. Jako jedyny dodatnia stopę zwrotu w tej grupie osiągnął fundusz DWS Top 50 Europa (+1,62%). Średnia stopa zwrotu z funduszy AKZ wyniosła w lipcu ?1,19% pozostając jednocześnie najgorszą inwestycja w skali 12 miesięcy (-2,02%).
Mocniejszy złoty, jak również spadki cen obligacji na światowych rynkach leżą u podstaw strat jakie przyniosły inwestorom inwestycje w jednostki funduszy zagranicznych papierów dłużnych (PDZ). Wśród 7 działających przez cały miesiąc funduszy z grupy PDZ żaden z nich nie może się pochwalić dodatnim zwrotem. Średnia strata funduszy w grupie wyniosła ?3,09% i była najniższą zanotowaną przez nas na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Sytuacja na amerykańskim rynku papierów dłużnych uległa zmianie w połowie czerwca ? od tego czasu obserwujemy wzrost rentowności papierów rządowych, będący konsekwencją spadku ich cen. W samym lipcu rentowność papierów 2-letnich wzrosła z 1,29% do 1,72% a obligacji 10-letnich z 3,54% do 4,4%. Indeks EDCI, obliczany przez Morgan Stanley Capital International dla korporacyjnych papierów dłużnych kwotowanych w USD stracił w skali miesiąca ?3,14%, a jego odpowiednik dla papierów europejskich spadł o ?0,87%.
Równie minorowe nastroje mogą zapanować wśród posiadaczy jednostek funduszy papierów dłużnych, które w ostatnim miesiącu straciły średnio ?0,63%. Spośród 24 należących do tej grupy funduszy zyskiem mogą się pochwalić tylko cztery podmioty, a najlepszy z nich Warta Gamma zarobił +0,44%. Na przeciwległym końcu znalazło się 5 funduszy, których jednostka straciła w skali miesiąca więcej niż 1%. Średnia stopa zwrotu w grupie wyniosła ?0,63% i była nieco lepsza niż wynik naszego benchmarku IRFU-pdp (-0,68%). Obserwowane od końca czerwca spadki cen obligacji mają naszym zdaniem dla rynku funduszy szczególne znaczenie. Jakkolwiek straty na inwestycjach (nawet w obligacje) dla osób dłużej związanych z rynkiem kapitałowym nie są niczym nadzwyczajnym, o tyle osoby nabywające masowo jednostki w celu uniknięcia podatku mogą zareagować nerwowo, widząc straty wygenerowane przez ?bezpieczne? instrumenty. To głównie ich postawa, wsparta odpowiednią informacją w miejscach dystrybucji, zaważy na dalszej dynamice rozwoju tego rynku w Polsce, stąd też lipcowe wyniki funduszy PDP można traktować jako swoisty test zaufania.
W lipcu konsekwencje zawirowań na rynku papierów dłużnych odczuli również posiadacze jednostek w funduszach rynku pieniężnego. Ich średnia stopa zwrotu spadła do +0,3% i była najniższa na przestrzeni ostatniego roku. Najlepszy wynik osiągnął fundusz UniWIBID (+0,51%), którego zarządzający jako jedyny zdołał pokonać nasz benchmark IRFU-rpp (+0,46%).
Dobra sytuacja na rynku polskich papierów udziałowych znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach osiągniętych przez fundusze stosujące mieszaną politykę inwestycyjną. Wśród funduszy MIP najlepszy wynik osiągnął dostępny dla zamkniętego grona podmiotów fundusz Warta Beta (+7,69%). Spośród funduszy, których jednostki mogą nabywać osoby fizyczne najwyższy zysk zanotowaliśmy w ING Zrównoważonym (+7,26%). W swoistej przeciw fazie w stosunku do rynku w dalszym ciągu pozostaje zarządzający funduszem GTFI Salomon, który nie dość że po raz kolejny uzyskał najniższy wynik w grupie, to jeszcze jako jedyny przyniósł stratę (-0,48%). Najwyższy, od października ubiegłego roku zwrot (+2,16%), odnotowaliśmy w funduszach stabilnego wzrostu (SWP). Również w tym przypadku jednostka jednego z podmiotów (Lukas Stabilnego Wzrostu) straciła na wartości.
<#Komentarz do rankingów#>
W lipcowych rankingach zanotowaliśmy jedną zmianę wśród pomiotów z najwyższą oceną. W grupie funduszy polskich akcji do grona tego awansował ING Akcji ?spychając? z tego miejsca fundusz Skarbca. W pozostałych grupach w rankingu długoterminowym nie zaszły istotne zmiany, a liderzy grup utrzymali swoje pozycje. W horyzoncie krótkoterminowym mamy do czynienia z trzema debiutami ? do podmiotów z 12-to miesięczną historią dołączyły dwa fundusze Kredyt Banku (KB Akcja i KB Pieniądz) oraz jeden TFI Skarbiec ? Obligacja Plus. Fundusz pieniężny Kredyt Banku otrzymał pierwszą notę na najniższym z możliwych poziomie. Nieco lepiej (2A) wypadł w grupie MIP fundusz KB Akcja, którego polityka inwestycyjna tylko częściowo nawiązuje do nazwy. Oceną 3A rozpoczął swój potencjalnie krótki związek z rankingami specjalistyczny fundusz zamknięty Skarbiec Obligacja Plus (8 grudnia ma się rozpocząć jego likwidacja).
W lipcowym rankingu uczestniczyły 115 funduszy, spośród których w horyzoncie krótkoterminowym sklasyfikowano 84 podmioty. Niezmienioną politykę inwestycyjną na przestrzeni ostatnich 36 miesięcy, umożliwiającą dokonanie oceny w długim horyzoncie, prowadziło 46 funduszy.