Milkiland N.V. publikuje prospekt emisyjny

Zapisy na akcje Milkiland N.V. dla inwestorów indywidualnych potrwają od 16 do 25 listopada i będą przyjmowane w punktach obsługi klienta Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. oraz Domu Maklerskiego Pekao.

Zapisy na akcje Milkiland N.V. dla inwestorów indywidualnych potrwają od 16 do 25 listopada i będą przyjmowane w punktach obsługi klienta Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. oraz Domu Maklerskiego Pekao.

Inwestorzy indywidualni będą zapisywać się po cenie maksymalnej, która została ustalona na 11,5 euro tj. ok. 45,5 zł. Oferta będzie składać się łącznie z do 7 mln akcji, z czego do 6,25 mln to akcje nowej emisji. Funkcję oferującego pełnić będzie UniCredit CAIB Poland S.A. UniCredit Bank AG, Oddział w Londynie jest wyłącznym globalnym koordynatorem oferty i wyłącznym prowadzącym księgę popytu. Concorde Capital pełni funkcję Współzarządzającego ofertą.

- Rozpoczęcie oferty publicznej to istotny krok, który przybliża nas do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Liczymy, że zintegrowany model działalności, silna pozycja na jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków jakim są kraje WNP, a także wysoka rentowność działalności, sprawią że oferta publiczna będzie interesującą propozycją inwestycyjną dla inwestorów zarówno w Polsce, jak i za granicą - mówi Wiaczesław Rekow, Dyrektor Generalny spółki.

Reklama

Struktura oferty

W ofercie Milkilandu, czołowego producenta wyrobów mlecznych działającego na jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków, Wspólnocie Niepodległych Państwa (WNP), znajdzie się do 6,25 mln nowych akcji oraz do 750 tys. akcji istniejących w ramach opcji dodatkowego przydziału, która może zostać uruchomiona w celu pokrycia dodatkowego popytu na akcje spółki zgłoszonego przez inwestorów lub w celu realizacji ewentualnych działań stabilizacyjnych przez UniCredit Bank AG, Oddział w Londynie. W przypadku objęcia przez inwestorów wszystkich akcji, po podwyższeniu kapitału, akcje te będą stanowić ponad 22% kapitału spółki.

Oferta publiczna nie dzieli się na transze. W Polsce skierowana jest zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Ponadto akcje oferowane są zagranicznym inwestorom instytucjonalnym, z wykluczeniem USA zgodnie z Regulacją S wydaną na podstawie Amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych.

Harmonogram oferty

Zapisy na akcje inwestorzy indywidualni mogą składać od 16 do 25 listopada w punktach obsługi klienta Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. oraz Domu Maklerskiego Pekao. Inwestorzy indywidualni będą zapisywać się po cenie maksymalnej, która została ustalona na 11,5 euro tj ok.45,5 zł. Cena emisyjna nowych akcji oraz cena sprzedaży akcji dodatkowego przydziału zostaną ustalone przed rozpoczęciem okresu przyjmowania zapisów od inwestorów instytucjonalnych, w dniu 26 listopada 2010 r., na podstawie oceny poziomu zainteresowania inwestorów akcjami oferowanymi w book-buildingu. Proces ten potrwa od 15 do 25 listopada.

W przypadku inwestorów indywidualnych ustalona cena nie będzie wyższa od ceny maksymalnej. Dla inwestorów instytucjonalnych cena może zostać wyznaczona na wyższym poziomie.

Ostateczna liczba akcji oferowanych przydzielonych inwestorom indywidualnym oraz inwestorom instytucjonalnym zostanie ogłoszona po zakończeniu zapisów dla inwestorów instytucjonalnych. Przewiduje się, że przydział akcji nastąpi 30 listopada 2010 r. lub około tej daty.

Przewidywany harmonogram oferty

15 - 25 listopada 2010 r. - proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych

15 listopada 2010 r. - publikacja ceny maksymalnej

16 - 25 listopada 2010 r. - zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych

26 listopada 2010 r. - ustalenie ceny akcji oferowanych

26 - 29 listopada 2010 r. - zapisy na akcje dla inwestorów instytucjonalnych

30 listopada 2010 r. - dzień przydziału akcji

6 grudnia 2010 r. lub zbliżony termin - wydanie i wprowadzenie do obrotu akcji oferowanych

*daty dotyczące harmonogramu oferty mogą ulec zmianie

Strategia spółki i cele emisyjne

Milkiland zamierza umacniać swoją pozycję na terenie Wspólnoty Niepodległych Państw, skupiając swoje działania na Rosji i Ukrainie. Duże rozdrobnienie rynku oraz wysoki potencjał wzrostu zapewnia znaczące możliwości rozwoju spółki w obu krajach. Grupa zamierza uczestniczyć w procesie konsolidacji rynku i umacniać pozycję w gronie najważniejszych producentów wyrobów mlecznych.

Wpływy brutto ze sprzedaży nowych akcji, szacowane są na ok. 72 mln euro (ok. 284,5 mln zł), i zostaną przeznaczone przede wszystkim na realizację kolejnych etapów programu inwestycyjnego Grupy oraz sfinansowanie przejęć i nowych projektów. Biznesplan Grupy na lata 2011-2012 przewiduje przeznaczenie środków na następujące cele:

- modernizacja Ochtyrskich Zakładów Produkcji Serów na Ukrainie w celu zwiększenia mocy produkcyjnych o 7 tys. ton (koszt inwestycji: 10 mln euro);

- modernizacja zakładów Ostankino w Rosji zajmujących się produkcją wyrobów z mleka pełnego w celu unowocześnienia zakładu (szacowany koszt inwestycji: 10-13 mln euro);

- rozbudowa mleczarni w celu zapewnienia stanowisk dla 3500-4000 krów mlecznych (koszt inwestycji: 8 mln euro);

- zwiększenie kapitału obrotowego w związku z rozbudową mocy produkcyjnych.

Łączna wartość planowanych inwestycji Grupy w latach 2011-2013 jest szacowana na 83-106 mln euro, włączając akwizycje. W latach 2007-2009 Spółka zainwestowała łącznie ponad 70 mln dolarów, w tym 41 mln na przejęcie zakładu Ostankino w 2008 r.

- Zamierzamy pozyskać środki z emisji akcji, które pozwolą nam efektywnie wykorzystać szanse jakie daje nam obecnie rozwój rynku produktów mlecznych w krajach WNP. Oczekujemy, że zarówno konsolidacja rozdrobnionego sektora, a także inwestycje w rozwój organiczny, które pozwolą nam zwiększyć efektywność i poziom produkcji, przyczynią się przyspieszenia rozwoju Milkiland - powiedział Wiaczesław Rekow.

Akcjonariat

Akcje istniejące sprzedawane są przez podmiot, spółkę 1, Inc. Cooperatief U.A. kontrolowaną przez Anatolija Jurkiewicza (założyciela oraz przewodniczącego Rady Dyrektorów Grupy Milkiland) i Olgę Jurkiewicz (członek Rady Dyrektorów, Dyrektor Operacyjny), do których pośrednio należy łącznie 94% akcji spółki. Pozostałe udziały kontrolowane są przez Wiaczesława Rekowa, Dyrektora Generalnego oraz członka Rady Dyrektorów.

Milkiland jak i główni akcjonariusze zobowiązali się, że - z zastrzeżeniem pewnych wyjątków - w okresie 180 dni po dniu przydziału akcji nie będą m.in. emitować, oferować i sprzedawać akcji ani innych papierów wartościowych.

Sprawdź bieżące informacje z rynku pierwotnego GPW w Biznes INTERIA.PL

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: Milkiland N.V.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »