Reklama

Nadchodzą ostre cięcia w polskim banku!

BZ WBK zakłada w 2013 roku wzrost porównywalnego zysku netto i brutto rok do roku - poinformował PAP prezes banku Mateusz Morawiecki. Bank zakłada w kolejnych kwartałach wzrost marży odsetkowej i poprawę wskaźnika C/I. Portfel kredytów może wzrosnąć w tym roku o 7-9 proc. rdr.

"Zakładamy, że cały rok zakończy się pozytywnie, wbrew temu co mówi się w sektorze. Chcemy przyrostu zysku netto i brutto rok do roku. Po trzecim kwartale będzie wiadomo więcej" - powiedział PAP prezes. Wyjaśnił, że ma na myśli wyniki porównywalne, bez kosztów integracji Kredyt Banku.

W pierwszej połowie 2013 roku skonsolidowany zysk netto banku akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 793,1 mln zł, a wyłączając koszty integracji 923 mln zł.

Bank podał, że zysk netto bez kosztów integracji wzrósł o 9,6 proc. rdr (w porównaniu do zarządczych danych szacunkowych). Prezes poinformował, że wzrost zysku netto będzie wynikiem zarówno strony kosztowej, jak i dochodowej. BZ WBK zakłada dalszy wzrost marży odsetkowej w kolejnych kwartałach. "Chcemy, by marża odsetkowa dalej rosła, choć nie mogę obiecać, że z taką dynamiką" - powiedział Morawiecki.

Reklama

PO FUZJI

NIM pro-forma na koniec 2012 roku wyniosła 3,15 proc. Na koniec pierwszego kwartału marża wynosiła 3,36 proc., a na koniec drugiego kwartału 3,54 proc.

"Na pewno zmniejszamy koszty finansowania, a z drugiej strony ze względu na malejący koszt pieniądza podnosimy lekko marżę na kredytach przy równoczesnym utrzymaniu spadku łącznego kosztu kredytów dla klientów" - powiedział Morawiecki.

Zauważył, że koszty porównywalne ogółem spadły w pierwszej połowie roku o 7 proc. rdr.

"W całym roku będzie jeszcze lepiej" - powiedział prezes. Poinformował, że w porównaniu z początkiem 2012 roku zatrudnienie w połączonym banku zmniejszyło się o 1600 pracowników.

"Zatrudnienie będzie do 2015 roku spadać co roku o poziom odpowiadający naturalnym odejściom, które wynoszą ok. 5 proc." - powiedział Morawiecki.

W kolejnych kwartałach ma się poprawiać wskaźnik kosztów do dochodów. "Na koniec roku może wynieść ok. 45 proc., może będzie odrobinę lepszy" - powiedział prezes. Po wyłączeniu kosztów integracji z Kredyt Bankiem wskaźnik C/I wyniósł na koniec czerwca 46,2 proc.

ZAKŁADANY WZROST

BZ WBK zakłada, że portfel kredytów banku wzrośnie w tym roku o 7-9 proc.

"Chcemy, by portfel kredytowy wzrósł o kilka punktów procentowych powyżej rynku. Przy założeniu, że rynek kredytów wzrośnie o 5-6 proc., to nasz portfel może wzrosnąć o 7-9 proc." - powiedział PAP Morawiecki.

"Odziedziczyliśmy duży portfel kredytów hipotecznych od Kredyt Banku z 93 tys. klientami, którzy nie mieli innych produktów. Cross-selling jest naturalnym procesem i przystąpiliśmy do programu nasycania ich dodatkowymi produktami. Nowa sprzedaż jest na poziomie 160-180 mln zł miesięcznie, co przy spłacie ok. 120 mln zł miesięcznie daje stabilny portfel, ok. 26 mld zł. Portfel kredytów konsumenckich jest bardzo rentowny, segment property niezbyt rośnie. W segmencie SME wzrost może wynieść kilkanaście procent. Portfel kredytów korporacyjnych przyrasta prawie w dwucyfrowym tempie, kredytów komercyjnych podobnie. Portfel największych korporacji - GBM rośnie bardzo szybko, w wysokim dwucyfrowym tempie, powyżej 30 proc." - poinformował prezes.

REDUKCJE

Fuzja operacyjna BZ WBK i Kredyt Banku zakończy się w 2014 roku, a fuzja marki będzie miała miejsce we wrześniu 2013 roku. W ciągu najbliższych tygodni liczba placówek spadnie do ok. 840 z 890 na początku stycznia i 876 na koniec czerwca.

W pierwszej połowie 2014 roku do grupy dołączyć ma Santander Consumer Bank.

"Chcemy, by nasza pozycja na rynku ulegała poprawie. Będziemy blisko już w przyszłym roku, po skonsumowaniu Santander Consumer Bank będziemy mieć sumę bilansową na poziomie ok. 125 mld zł" - powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Ważne

Synergie wynikające z połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem będą wyższe niż zapowiadano wcześniej - ocenia w rozmowie z PAP Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK. "Synergie kosztowe, które zapowiadaliśmy na 322 mln zł, będą wyższe. Myślę, że mogą wynieść 340-350 mln zł" - powiedział Morawiecki.

Również synergie przychodowe mają być wyższe niż zakładane wcześniej 114 mln zł."Mogą wynieść co najmniej 130 mln zł, a może nawet więcej" - zapowiada prezes. Santander podawał wcześniej, że spodziewa się 436 mln zł synergii brutto do 2015 roku z połączenia BZ WBK i Kredyt Banku, w tym 322 .

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »