Reklama

Nadzór bardzo mocno uderzył w naszą sieć komórkową

Operator sieci Play, spółka P4, nie zastosował się do wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naruszał interesy konsumentów, za co została na niego nałożona kara w wysokości 8 mln zł - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podano w komunikacie UOKiK, postępowanie w sprawie P4 zostało wszczęte w listopadzie ub.r. Urząd stwierdził, że P4 nie zastosowała się do wyroku SOKiK, który w lutym 2012 roku uznał, że jedna ze stosowanych w umowach klauzul była niezgodna z prawem. Według niej pismo wysłane na ostatni podany przez konsumenta adres było automatycznie uznawane za doręczone.

Reklama

Klauzula ta została wpisana do rejestru postanowień niedozwolonych i od tego momentu powinna zostać wykreślona z wzorców umów operatora. "Mimo prawomocnego wyroku, spółka P4 usunęła niedozwoloną klauzulę dopiero po ponad pięciu miesiącach od opublikowania jej w rejestrze" - poinformował UOKiK.

Ponadto - jak przypomniał - zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, dostawca musi określić w umowie swoją odpowiedzialność za jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie. Powinien wskazać wysokość odszkodowania oraz zasady i terminy jego wypłaty. Odszkodowanie powinno rekompensować wysokość poniesionej szkody. Tymczasem we wzorcach umów stosowanych przez P4 zabrakło postanowienia przyznającego abonentowi możliwości dochodzenia roszczeń ponad wartość kary umownej narzuconej przez przedsiębiorcę. "W związku z tym konsument nie mógłby na drodze sądowej dochodzić rekompensaty poniesionej szkody ponad wysokość ustalonej we wzorcu kary umownej" - wskazał UOKiK.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na P4 karę ponad 8 mln zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza operatora sieci Play.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: nadzór | sieci | Netia SA | sieć komórkowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »