Nocna nominacja. PZU ma nowego prezesa

Prezesem PZU SA (firma notowana na GPW) został wczoraj wieczorem Michał Krupiński. Do zarządu weszli Robert Pietryszyn (były prezes Zagłębia Lubin, klubu KGHM), doradczyni Przemysława Gosiewskiego - Beata Kozłowska-Chyła, dotychczasowy prezes Link4 - Roger Hodgkiss - i Paweł Surówka - doradca w PKO BP.

Michał Krupiński to od 2011 roku prezes zarządu Merrill Lynch Polska i szef bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Wcześniej w latach 2008-2011 członek rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Współdecydował o propozycjach pożyczek i gwarancji IBRD, kredytów i gwarancji IDA, IFC, gwarancji inwestycji oraz strategii i politykach Banku Światowego.

Reklama

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki.

Ma dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom studiów eksperckich w zakresie ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University.

W 2012 roku uhonorowany został tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum.

Ostatnio Dariusz Krzewina pełnił obowiązki prezesa po rezygnacji Andrzeja Klesyka (8 grudnia 2015 r.). Skarb Państwa ma 35,18 proc. akcji PZU SA.

KM

Odwołani przez PiS

20.11. Leszek Świętochowski odwołany z funkcji prezesa ANR. Prezesem Waldemar Humięcki. 27.11. Andrzej Gross odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. P.o. prezesa został Daniel Obajtek. 30.11. Jakub Karnowski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy PKP. 11.12. Bogusław Kowalski został nowym prezesem. 13.12. zrezygnował. Od 14.12. obowiązki prezesa pełni Mirosław Pawłowski. 3.12. Paweł Tamborski zrezygnował z prezesury GPW. 12.01. nową prezes została Małgorzata Zaleska. 7.12. Andrzej Tersa odwołany z prezesury Energi. Prezesem został Dariusz Kaśków; funkcję zacznie pełnić 4 stycznia 2016 r. (decyzja z 29.12.) 7.12. Krzysztof Zamasz odwołany z prezesury Enei. Prezesem został Mirosław Kowalik; funkcję zacznie pełnić od 7 stycznia 2016 r. (decyzja z 30.12.) 8.12. Artur Brzóska odwołany z funkcji prezesa KRUS. W jego miejsce p.o. Janina Pszczółkowska. 8.12. Radosław Szatkowski odwołany z prezesury ARR. W jego miejsce p.o. Anna Gut. 8 12. Andrzej Klesyk odszedł na prośbę ministra skarbu z prezesury PZU. Dariusz Krzewina p.o. prezesa. 8. 12. Jerzy Kurella odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Remigiusz Nowakowski prezesem. 11.12. Mariusz Zawisza odwołany z prezesury PGNiG. Piotr Woźniak p.o. prezesa. 14.12. Adam Purwin zrezygnował z funkcji prezesa PKP Cargo. Maciej Libiszewski został nowym prezesem 19.01. 14.12. Andrzej Filip Wojciechowski złożył rezygnację z prezesury PKP PLK. 16.12. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, złożył dymisję. Zastąpił go Jacek Szer. 16.12. Dariusz Jacek Krawiec odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen. Nowym szefem koncernu został Wojciech Jasiński. 31.12. Jan Chadam, prezes Gaz-System podał się do dymisji, nowym prezesem został Tomasz Stępień. 31.12. Odwołano Henryka Majchrzaka z PSE, nowym prezesem mianowano Eryka Kłossowskiego. 07.01.16 Odwołano Marcina Moskalewicza z funkcji prezesa PERN i powołało na to stanowisko Igora Wasilewskiego. 15.01.16 Michał Kaczmarzyk zrezygnował z funkcji dyrektora PPL i dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie. W to miejsce powołano Mariusza Szpikowskiego. 18.01.16 Bożena Lublińska-Kasprzak przestała być prezesem PARP. 19.01.16 Dariusz Krzewina przestał pełnić obowiązki prezesa PZU. Nowym prezesem mianowano Michała Krupińskiego. (INTERIA)

S&P obniżył rating siły finansowej PZU z poziomu "A" do poziomu "A-" i utrzymał perspektywę negatywną - podała spółka w komunikacie.

"Decyzja o obniżeniu ratingu dla PZU SA jest związana z decyzją o obniżeniu oceny ratingowej Polski z 'A-' do 'BBB+' dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz z 'A/A-1' do 'A-/A-2' dla odpowiednio długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie lokalnej, z perspektywą 'negatywny'" - napisano w raporcie. "Obniżenie to nie wynika ze zmiany kondycji finansowej spółki" - zastrzegł S&P.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | Robert Pietryszyn | Michał Krupiński | Paweł Surówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »