Nowe kontrakty na dostawę gazu dla Grupy Azoty. Wartość umowy z Orlenem to 18 mld zł
Orlen podpisał ze spółkami z Grupy Azoty nowe, wieloletnie kontrakty na dostawę gazu. Wartość umów to 18 mld zł, a ceny surowca będą oparte o rynkowe indeksy.
- We wtorek PKN Orlen zawarł ze spółkami z Grupy Azoty nowe wieloletnie umowy na dostawę gazu.
- Szacowana wartość kontraktów w okresie 4 lat to 18 mld zł - podał koncern w komunikacie.
- Strony zawarły ponadto aneksy do obowiązujących kontraktów. Na ich podstawie od 1 lipca 2023 roku dostawy gazu będą realizowane w oparciu o nowe warunki
"PKN Orlen SA oraz Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty SA zawarły 20 czerwca 2023 roku nowe wieloletnie umowy na sprzedaż paliwa gazowego. Cena surowca będzie ustalana w oparciu o giełdowe notowania gazu. Podpisanie kontraktów zapewni sześciu spółkom z Grupy Azoty stabilne dostawy surowca przez co najmniej 3 lata" - podał we wtorek PKN Orlen w komunikacie.
Koncern wyjaśnił, że nowe kontrakty indywidualne zawarte pomiędzy Orlenem a poszczególnymi spółkami z Grupy Azoty będą realizowane od 1 października 2023 roku. Strony uzgodniły współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do końca września 2026 roku, z opcją wydłużenia do końca września 2027 roku.
"Uzgodniona w nowych kontraktach formuła cenowa bazuje na rynkowych wartościach indeksów cen gazu. To najbardziej obiektywny sposób wyznaczania ceny, powszechnie stosowany między firmami w całej Europie. Szacowana wartość nowych kontraktów, w przypadku 4 lat ich obowiązywania wynosi ok. 18 mld zł" - stwierdzono w komunikacie.
Orlen podał, że nowe kontrakty umożliwią kontynuację dotychczasowej współpracy pomiędzy nim a Grupą Azoty w zakresie dostaw gazu ziemnego. Strony zawarły ponadto aneksy do obowiązujących kontraktów. Na ich podstawie od 1 lipca 2023 roku dostawy gazu będą realizowane w oparciu o nowe warunki, tak jak do tej pory oparte o rynkowe wartości indeksów cen surowca.
Dostawy paliwa gazowego będą realizowane do sześciu spółek z Grupy Azoty, tj.: Grupy Azoty SA z siedzibą w Tarnowie, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol SA oraz Grupy Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk Sp. z o.o. - stwierdzono w komunikacie.
***