NWR nie skupił 75 proc. akcji Bogdanki, wezwanie nie doszło do skutku
New World Resources uzyskał w wezwaniu mniej niż 75 proc. akcji Bogdanki - poinformował DM Banku Handlowego, pośredniczący w wezwaniu. Oznacza to, że wezwanie nie doszło do skutku. Według MSP, to "sprawdzian na dojrzałość polskich rynków kapitałowych".
"Dom Maklerski Banku Handlowego (...) informuje, iż w okresie przyjmowania zapisów w ramach wezwania, nie został przekroczony próg 75 proc. liczby akcji objętych zapisami. Termin przyjmowania zapisów zakończył się 29 listopada 2010 r. Tym samym nie ziścił się warunek określony w punkcie 6 wezwania. W związku z powyższym transakcja nabycia akcji w ramach wezwania planowana na 2 grudnia 2010 r. nie odbędzie się" - napisano w komunikacie.
Na początku października NWR wezwał do sprzedaży 34 mln 13 tys. 590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału, po 100,75 zł za akcję.
Wezwanie miało dojść do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. W komunikacie podkreślono, że o wyniku wezwania zdecydowała oferowana cena.
"NWR kontynuuje poszukiwanie interesujących możliwości rozwoju biznesowego w Polsce i na Ukrainie. W międzyczasie nasze zaangażowanie wobec Polski, polegające na inwestowaniu w nasze istniejące polskie projekty - Dębieńsko i Morcinek - pozostaje silne jak zawsze. Mamy nadzieję na bliską współpracę z polskimi władzami i naszymi polskimi partnerami biznesowymi, ponieważ NWR będzie dalej rozwijał swoją działalność w regionie" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes NWR Mike Salamon.
O tym, że Skarb Państwa nie odpowie na ogłoszone przez New World Resources wezwanie, mówił w czwartek wiceminister skarbu Jan Bury. "Skarb Państwa ma 2,3 proc. akcji Bogdanki, my na pewno nie odpowiemy na to wezwanie złożone przez NWR. Dla OFE jest to test, czy są inwestorem długoterminowym. Wierzymy, że akcje spółki Bogdanka będą jeszcze rosły" - podkreślił Bury.
Minister skarbu Aleksander Grad ocenił we wtorkowej rozmowie z PAP wyniki wezwania jako "sprawdzian na dojrzałość polskich rynków kapitałowych, z którego wszyscy wyszli zwycięsko".
- Był to sprawdzian dla OFE, jako długoterminowego inwestora, nastawionego na bezpieczne tworzenie wartości dla polskich emerytów. Był to też sprawdzian dla regulatorów polskiego rynku, którzy działali zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami wolnorynkowymi - podkreślił szef resortu skarbu.
- Był to wreszcie sprawdzian zarówno dla Bogdanki, jak i NWR, jako spółek notowanych na GPW, których naczelną zasadą jest kreowanie wartości dla swoich akcjonariuszy. To także sukces obecnego modelu prywatyzacji, wzmacniającego konkurencyjność polskiej gospodarki oraz siłę i rolę naszych rynków kapitałowych - dodał Grad.
Minister skarbu zapowiedział w rozmowie z PAP, że rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem kolejnej spółki z sektora górniczego na warszawską giełdę -Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Aby jak najlepiej wykorzystać szansę, którą daje debiut giełdowy, w kolejnych miesiącach JSW skoncentruje swoje prace nad przygotowaniem oferty. JSW ma wiele własnych spraw do rozstrzygnięcia. Musi opracować realny program ograniczania kosztów, dywersyfikacji źródeł przychodów spółki, przeciwdziałać zmienności koniunktury w swojej branży i ograniczyć tendencje, kiedy w jednym okresie generuje znaczny zysk, a w kolejnym przynosi straty. Nie jest to więc czas na zajmowanie się przez JSW Bogdanką, a tym bardziej jej przejmowaniem - zaznaczył szef resortu skarbu.
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski mówił na początku listopada, że krajowe i międzynarodowe instytucje finansowe są zainteresowane finansowaniem ewentualnego powiązania kapitałowego JSW ze sprywatyzowaną kopalnią Bogdanka.
Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.
Sprawdź bieżące notowania NWR i LWB na stronach BIZNES INTERIA.PL