NYSE najgorszy początek od 2016
Za nami pierwszy tydzień nowego roku, w którym WIG20 kontynuował serię 10-ciu wzrostowych sesji z rządu. Od początku roku zyskał +2 proc. przy przewadze małych spółek (sWIG80 +2,6 proc., NCI +9,5 proc.). Zgoła odmienne nastroje panowały na rynkach zagranicznych. Notowania MSCI EM/DAX zakończyły pierwsze dni 2022 roku tylko lekkimi plusami, a S&P500 stracił -2,1 proc., co jest najgorszym otwarciem roku od 6 lat.
Jeszcze mocniej dostało się spółkom technologicznym. NASDAQ stracił - 5 proc. czyli najwięcej od lutego 2021. Powodów wyprzedaży dostarczył środowy protokół z ostatniego posiedzenia Fed (z 15 grudnia), wg którego bank centralny jest gotowy podnieść stopy szybciej (nawet w marcu) i wyżej niż wcześniej oczekiwano. Jeszcze nigdy Fed jednocześnie nie zmniejszał tempa skupu aktywów i podnosił stopy procentowe.
Dodatkowo w piątek mieliśmy słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o zaledwie 199 tys. os., czyli słabiej niż w listopadzie. W kraju z kolei inflacja CPI w kraju za grudzień wzrosła do 8,6 proc. śrubując kolejne rekordy, a rentowność 10-latek przekroczyła w piątek nawet 4 proc.
Na środowej konferencji prezes Glapiński zapowiedział kolejny ruch stóp procentowych o 50 p.b. do 2,75 proc.. Część ekonomistów jednak spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych nawet w rejony 4 proc.. Również w strefie euro ceny wzrosły w grudniu o 5% r/r, co zwiększyło presję na EBC, by dołączył do rosnącego grona banków centralnych zacieśniających warunki monetarne. Euro umocniło się w stosunku do słabszego dolara.
Inflacja to także przyczyna rozpoczętych 2 stycznia masowych protestów w Kazachstanie, które nasiliły się w ostatnim tygodniu. Kazachstan to lider w produkcji uranu (>40% światowego wydobycia), gdzie w obliczu kryzysu energetycznego technologia jądrowa zyskuje na znaczeniu.
Kurs akcji największego producenta Kazatomprom stracił ponad -15 proc., a sytuacja przyczyniła się również do dalszego, -10 proc. spadku Bitcoina. Od szczytu w listopadzie notowania największej kryptowaluty straciły blisko -40 proc. Kazachstan to również 2 proc. światowej produkcji ropy. Dziś nastroje o poranku są lekko pozytywne po przeważających wzrostach w Azji.
Krystian Brymora