Reklama

Od maja 2012 r. zmiany w konstrukcji obligacji detalicznych Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych i zmieniło przeznaczoną dla nich ofertę obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Dlatego osoby, które planują zakup detalicznych papierów skarbowych, od maja 2012 roku, mogą spodziewać się zmian w formule obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

W maju 2012 roku nastąpią zmiany w konstrukcji obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Podyktowane są one potrzebami osób inwestujących w papiery skarbowe, jak również zmianami na rynku produktów finansowych. Wprowadzone od maja 2012 roku zmiany mają sprawić, że obligacje detaliczne staną się jeszcze bardziej korzystnym i wygodnym narzędziem do pomnażania swoich oszczędności.

Obligacje trzyletnie TOZ zamiast TZ

Reklama

Z dniem 1 maja zostaną wycofane z oferty Ministerstwa Finansów dotychczas oferowane obligacje TZ. W zamian zostaną wprowadzone nowe obligacje trzyletnie o charakterze oszczędnościowym. Zmiana charakteru obligacji trzyletnich z rynkowej na oszczędnościową oznaczać będzie lepsze jej dopasowanie do profilu nabywców. Instrumenty oszczędnościowe posiadają cechy konstrukcyjne ściśle powiązane z preferencjami nabywców detalicznych, a mianowicie:

- krótki okres sprzedaży jednej serii,

- stałą dzienną cenę sprzedaży, tj. 100,00 zł,

- opcję przedterminowego wykupu.

Obligacje trzyletnie (TZ) z wcześniejszych emisji (przed majem 2012 roku) nadal pozostają obligacjami rynkowymi, które kupić lub odsprzedać można na rynku giełdowym. Ich obsługa odbywać się będzie nadal na dotychczasowych zasadach.

To, co nie zmieni się natomiast dla nowych obligacji trzyletnich to, przede wszystkim półroczny okres odsetkowy i oprocentowanie oparte na wskaźniku WIBOR 6M.

Kolejne istotne zmiany, które zaczną obowiązywać w czerwcu 2012 r., to:

- łatwiejsza zamiana obligacji - umożliwienie zamiany wszystkich posiadanych detalicznych papierów skarbowych, na dowolny rodzaj obligacji detalicznych np.: DOS na EDO, EDO na COI (wcześniej można było dokonywać zamiany tylko w obrębie jednego rodzaju obligacji detalicznych).

- rachunek rejestrowy będzie można założyć bezpośrednio przez internet - umożliwienie założenia i korzystania z rachunku rejestrowego w celu nabywania obligacji bezpośrednio przez Internet (wcześniej można to było zrobić osobiście aktywując konto w oddziale banku.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały - przez telefon, Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl oraz konto Inteligo.

-----

O obligacjach Skarbu Państwa

Detaliczne obligacje skarbowe od wielu lat pozostają popularną formą lokowania kapitału zarówno przez klientów detalicznych jak i różnego rodzaju spółki nieposiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem instytucji finansowych, spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów. Zwrot ulokowanego w obligacjach kapitału wraz z należnymi odsetkami gwarantowany jest przez Skarb Państwa. Państwo, poprzez sprzedaż obligacji pożycza od swoich obywateli potrzebne środki, gwarantując jednocześnie ich zwrot wraz z zyskiem w postaci odsetek, w określonym terminie.

Istotną cechą obligacji jest ich 100-proc. bezpieczeństwo, prosta konstrukcja i łatwość nabycia. Dodatkowo posiadają takie atuty, jak możliwość dokonania zamiany posiadanych papierów na papiery z nowej emisji korzystając z preferencyjnych warunków. Można też skorzystać z prawa do wcześniejszego wykupu obligacji i wycofać ulokowany w nich kapitał wraz z naliczonymi odsetkami.

Nominał każdej obligacji, niezależnie od jej typu, ustalony jest na kwotę 100 zł.

Obligacje dwuletnie

Oprocentowanie obligacji dwuletnich, czyli popularnie zwanych dwulatek, jest przez cały okres oszczędzania stałe, czyli już w momencie zakupu znany jest przyszły zysk. Kapitalizacja odsetek następuje już po pierwszym roku. Mamy więc do czynienia z korzystnym dla inwestorów procentem składanym - odsetki zostają dodane do kapitału i w drugim roku oprocentowanie jest naliczane od otrzymanej sumy.

Posiadacze obligacji dwuletnich, którzy zdecydują się ulokować swoje zyski z kończących się inwestycji w nowej emisji obligacji otrzymują atrakcyjną propozycję finansowania. Wtedy, jednostkowy koszt zakupu jednej obligacji zamyka się w kwocie 99,90 zł. Osoby decydujące się na wydłużenie horyzontu oszczędzania nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów.

Obligacje trzyletnie

Od 1 maja 2012 r. w ofercie Ministerstwa Finansów będą dostępne nowe oszczędnościowe obligacje trzyletnie TOZ, z wbudowaną opcją przedterminowego wykupu. Nowe obligacje TOZ zastąpią dotychczas emitowane rynkowe obligacje trzyletnie TZ.

Konstrukcja oprocentowanie obligacji TOZ będzie taka sama co w przypadku poprzednich obligacji TZ. Wypłata odsetek właścicielowi obligacji trzyletnich odbywać się po każdym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie trzyletnich papierów skarbowych ustalane będzie co pół roku na podstawie stopy WIBOR6M. Podobnie jak w przypadku innych obligacji skarbowych właściciel trzylatek może przed terminem wykupu złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu.

Obligacje TOZ sprzedawane będą według ceny emisyjnej, równej wartości nominalnej obligacji, czyli 100 zł.

Skarb Państwa wykupuje obligacje za kwotę równą wartości nominalnej oraz wypłaca odsetki należne za ostatni półroczny okres oszczędzania po upływie 3 lat, począwszy od pierwszego dnia emisji.

Obligacje czteroletnie

Czterolatki charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, które opiera się na poziomie inflacji w danym roku powiększonym o marżę odsetkową. Marża ta zapewnia zwrot z inwestycji zawsze wyższy od inflacji. W przypadku tego typu papierów występują cztery okresy odsetkowe, co oznacza, że rozliczenie i wypłata odsetek następuje co roku.

Istnieje także możliwość zarówno wycofania się z inwestycji w trakcie okresu oszczędzania jak i zamiany starych, zapadających papierów na nowe, dzięki czemu uzyskuje się 10-gr dyskonto w cenie każdej nabywanej obligacji.

Obligacje dziesięcioletnie

Charakteryzują się, podobnie jak czterolatki, zmiennym oprocentowaniem, które opiera się na poziomie inflacji w danym roku oraz na marży odsetkowej. Ich oprocentowanie zmienia się co roku, w zależności od zmian stopy inflacji a kapitalizacja odsetek, których wypłata następuje przy wykupie papierów po 10 latach, następuje co roku.

Dziesięciolatki, jako jedyne obligacje skarbowe, mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych przy spełnieniu warunków ustawowych. W 2012 roku limit wpłat w ramach IKE ustalony został na kwotę 10 578 zł, co pozwala na zakup 105 sztuk obligacji dziesięcioletnich.

Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbowe | R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »