Odchodzi Emil Wąsacz. Był prezesem 22 lata
Emil Wąsacz, kierujący od 22 lat Grupą Stalexport Autostrady były minister w rządzie Jerzego Buzka odchodzi ze stanowiska. Nie podano przyczyny odejścia. Emil Wąsacz ma 77 lat.
Od marca przyszłego roku Emil Wąsacz przestanie kierować Grupą Stalexport Autostrady oraz należącą do niej spółką zależną Stalexport Autostrada Małopolska - wynika z poniedziałkowej informacji firmy. Wąsacz stoi na czele zarządu Stalexportu od ponad 22 lat.
"W dniu dzisiejszym Pan Emil Wąsacz złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki ze skutkiem na dzień 28 lutego 2023 roku" - poinformowała spółka Stalexport Autostrady w raporcie giełdowym.
Jak podano, rezygnacja dotyczy także funkcji prezesa spółki zależnej Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza płatnym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice. Przyczyn rezygnacji nie podano.
77-letni Emil Wąsacz należy do prezesów najdłużej pełniących swoją funkcję w jednej spółce. Przed objęciem stanowiska prezesa Stalexportu był ministrem Skarbu Państwa w rządzie Jerzego Buzka. Wcześniej kierował m.in. Hutą Szczecin i Hutą Katowice. W przeszłości był działaczem Solidarności w tym zakładzie.
Wąsacz został prezesem Stalexportu w okresie, gdy spółce - wyspecjalizowanej niegdyś w międzynarodowym i krajowym handlu stalą - groziła upadłość. Kierowana przez Wąsacza firma z powodzeniem przeszła restrukturyzację, której częścią było m.in. postępowanie układowe.
Z czasem firma ograniczyła swoją aktywność do działalności autostradowej, pozyskała inwestora branżowego i zmieniła nazwę na Stalexport Autostrady. Przez cały ten czas Emil Wąsacz pozostawał na czele zarządu firmy.
Stalexport otrzymał 30-letnią koncesję na eksploatację i pobór opłat na odcinku autostrady A4 Kraków-Katowice w 1997 r. - okres koncesyjny upływa w roku 2027.
Obecnie (dane za trzy kwartały br.) z płatnego odcinka autostrady korzysta średnio ok. 47,5 tys. pojazdów na dobę. To o 10,9 proc. więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Przychody z poboru opłat wzrosły o 15,9 proc. W trzech kwartałach br. ruch samochodów osobowych wzrósł rok do roku o 11,7 proc., a ruch ciężarówek o 7,2 proc. Przychody z poboru opłat sięgnęły 303,9 mln zł, co wynika m.in. z podwyżki (od 4 lipca br.) stawek opłat za przejazd autostradą.
Zobacz także: