Reklama

Orbis porządkuje aktywa

Sprzedaż nieruchomości hotelu Bristol w ramach kontynuowania programu optymalizacji aktywów Grupy Orbis.

Orbis za 19,5 miliona euro sprzedał dziś brytyjskiej spółce inwestycyjnej budynek hotelu Bristol w Warszawie, którym nie zarządza od 1981 roku. Dzięki transakcji zbycia tej niestrategicznej dla Grupy Orbis nieruchomości pozyskane zostaną środki, które Orbis przeznaczy na rozwój Grupy. Transakcja ta jest kolejnym krokiem w ramach przyśpieszenia programu optymalizacji aktywów.

Nabywcą obiektu i prawa wieczystego użytkowania działki jest spółka "Rosmarinum Investments" powiązana kapitałowo z Royal Starman Bristol sp. z o.o., który jest aktualnym dzierżawcą nieruchomości.

Reklama

Podpisanie umowy uwieńczyło negocjacje, poprzedzone niezależną wyceną nieruchomości przez uznanego międzynarodowego doradcę. Kwestię sprzedaży komplikowała podpisana w 1990 roku i obowiązująca do 2020 roku umowa dzierżawy obiektu, pomiędzy jego właścicielem Orbis S.A. i dzierżawcą, Royal Starman Bristol sp. z o.o., która zawierała niekorzystne zapisy z punktu widzenia dzisiejszych standardów dla tego typu umów. Dodatkowo, stan techniczny budynku wymaga znacznych nakładów remontowych, szacowanych na 60-70 milionów złotych.

"Orbis uzyskał satysfakcjonującą cenę i uwolnił środki z niestrategicznej nieruchomości - powiedział Laurent Picheral, prezes Orbis S.A. - Uzyskana kwota, czyli po obecnym kursie ponad 85 milionów złotych, posłuży nam do sfinansowania dalszego rozwoju Grupy Orbis, do przeprowadzenia rebrandingu 18 hoteli ibis i Etap do nowych marek ibis i ibis budget, a przede wszystkim będących w budowie pięciu hoteli w Warszawie, Krakowie i Łodzi, dających w sumie blisko 800 nowych pokoi".

Strategia Grupy Orbis zakłada koncentrację na hotelarstwie, w tym zwłaszcza na segmencie ekonomicznym, oraz optymalizację portfela nieruchomości. Od początku br. Orbis sfinalizował sprzedaż czterech obiektów hotelowych, które nie odpowiadały planom rozwojowym Grupy. W przypadku hotelu Bristol, przeprowadzone analizy wykazały wyższą ekonomiczną efektywność sprzedaży nieruchomości niż pozostania w umowie dzierżawy obowiązującej do 2020 r.

Hotel Bristol, usytuowany przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie, posiada 205 pokoi oraz sale restauracyjne i konferencyjne. Został oddany do użytku w 1899 roku. W latach 1981 - 1993 hotel był zamknięty z powodu złego stanu technicznego i braku środków na sfinansowanie remontu. W 1990 roku Orbis zawarł z Trusthouse Forte, poprzednikiem Royal Starman Bristol sp. z o.o. umowę spółki joint venture, która zainwestowała w odnowienie obiektu, podpisując następnie z Orbisem umowę dzierżawy na 30 lat. Równocześnie spółka joint venture podpisała umowę na zarządzanie hotelem z brytyjskim operatorem na taki sam okres tj. do 2020 roku.

PEŁNE NOTOWANIA ORBISU

Orbis

to największa w Polsce firma hotelowa, operująca siecią blisko 60 hoteli, które oferują 10,5 tysiąca pokoi. Hotele działają pod markami Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, Etap/ibis budget oraz Orbis Hotels. W skład Grupy Kapitałowej Orbis wchodzi także firma Orbis Transport, zajmująca się krótko- i długoterminowym wynajmem samochodów.

Partnerem strategicznym Orbisu jest firma Accor, wiodący na świecie operator hotelowy i lider rynku europejskiego, jest obecny w 90 krajach, w których dysponuje 4 200 hotelami z ponad 500 tys. pokoi.

Opr. MZB

Dowiedz się więcej na temat: aktywa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »