Reklama

Orlen nie planuje sprzedaży Orlen Lietuva

- PKN Orlen nie planuje sprzedaży swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva i w związku z tym nie prowadzi w tej sprawie żadnych rozmów - poinformował w środę PAP rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

- PKN Orlen nie planuje sprzedaży swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva i w związku z tym nie prowadzi w tej sprawie żadnych rozmów - poinformował w środę PAP rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

- Nie ma w tej chwili takich planów ani żadnych rozmów na ten temat - powiedział PAP Piekarz, komentując w ten sposób podaną przez litewski portal Alfa.lt informację na temat możliwości sprzedaży przez płocki koncern Orlen Lietuva.

PKN Orlen, który jest właścicielem Orlen Lietuva, od dłuższego czasu zabiega o uzyskanie udziałów w litewskim terminalu naftowym w Klaipedos Nafta. Nie godzi się na to litewski rząd, który ma w nim 70 proc. udziałów i nie zamierza ich sprzedawać. Władze litewskie obawiają się, że Orlen Lietuva, której 100 proc. akcji należy obecnie do płockiego koncernu, może przejść na własność Rosjan. Terminal Klaipedos Nafta jest głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

Reklama

Pod koniec września PKN Orlen informował PAP, iż w przypadku, gdy litewski rząd będzie się sprzeciwiał przejęciu przez płocki koncern kontroli operacyjnej nad terminalem w Klaipedos Nafta, spółka będzie zmuszona podjąć "inne decyzje wyraźnie podnoszące rentowność" inwestycji w Orlen Lietuva. W taki sposób PKN Orlen ustosunkował się wówczas do wypowiedzi litewskiego ministra energetyki Arvydasa Sekmokasa, który uznał, że ewentualne plany płockiego koncernu, dotyczące możliwości sprzedaży Orlen Lietuva, świadczą o tym, iż spółka ta nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Odnosząc się do tej wypowiedzi Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen powiedziała wtedy PAP, że kontrola nad terminalem Klaipedos Nafta "jest zasadniczym elementem wzmocnienia rentowności Orlen Lietuva, które jest czołowym przedsiębiorstwem na rynku litewskim oraz istotną częścią korporacji Orlen". - Wszystkim zainteresowanym stronom powinno zależeć na jej opłacalności i efektywnym rozwoju - dodała wówczas Karpińska.

PKN Orlen już wcześniej tłumaczył, iż uzyskanie kontroli operacyjnej nad terminalem Klaipedos Nafta jest warunkiem funkcjonowania Orlen Lietuva "na oczekiwanym poziomie rentowności" i dalszego rozwoju tej litewskiej spółki. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele PKN Orlen podkreślają, iż oczekiwaliby "biznesowego, a nie politycznego, podejścia strony litewskiej" do kwestii starań płockiego koncernu o uzyskanie kontroli operacyjnej nad terminalem Klaipedos Nafta, która byłaby korzystna przede wszystkim dla działalności i rozwoju samej spółki Orlen Lietuva.

Sprawdź bieżące notowania ORLENU na naszych stronach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »