Orlen wspólnie z Saudyjczykami zbuduje w Gdańsku kompleks petrochemiczny

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował: - Wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku. W kwestiach gazowych rozmawiają z nami partnerzy z narodowych firm europejskich, o wspólnych biznesach.

Podczas Krynica Forum 2022, prezes Orlenu powiedział, że kierunki transformacji energetycznej zostały już wyznaczone. Tłumaczył, że koncern po to przeprowadza kolejne akwizycje, by móc ją przeprowadzić i zachować konkurencyjność.

Potężna siła

- Koncern, który uzyska powyżej 400 mld zł przychodów, będzie mieć potężną siłę i będzie mógł zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, a w biznesie przede wszystkim jest ważne zmieniać rzeczywistość - stwierdził Obajtek.

Dodał, że "musimy wyzwolić jak najwięcej kapitału wewnętrznego do procesu transformacji energetycznej. Taki kapitał może wyzwolić firma Orlen" - podkreślił Obajtek.

Reklama

Saudi Aramco w Polsce

Zwrócił uwagę, że Orlen wprowadził do Polski największego producenta ropy naftowej na świecie, jaką jest saudyjska firma Saudi Aramco.

- To nie jest tylko kwestia pozyskania ropy, to jest również kwestia wspólnych inwestycji w obszarze petrochemicznym. Dziś wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, że powstanie w Gdańsku. My musimy przejść transformację paliwową na transformację petrochemiczną, bo dziś rozwinięta petrochemia jest drugą nogą każdej gospodarki - zaznaczył.

Wielkość firmy pozwala na sojusze

Prezes Orlenu przyznał, że wielkość firmy ułatwia zawieranie odpowiednich sojuszy i pozyskiwanie odpowiednich partnerów w biznesie.

- To widzimy choćby w kwestiach gazowych. Już rozmawiają z nami partnerzy z narodowych firm europejskich w kwestii wspólnych biznesów. Nie w kwestii przejęcia nas, nie w kwestii pakietów mniejszościowych, nie w kwestii dominacji na rynku, ale rozmawiają z nami o równych biznesach, partnerskich biznesach w Polsce. Ta wielkość firmy pozwala, żebyśmy mogli takie rozmowy toczyć - stwierdził Daniel Obajtek.

Dodał, że Orlen zakłada sojusze, które gwarantują bezpieczeństwo paliwowe i "całościowo energetyczne".

Realnie działają na gospodarkę

- Kończąc ten ostatni, jeden z ostatnich procesów przejęcia PGNiG, pracując nad zmianą poprawą strategii, widzę, że te wszystkie zadania nam się udały. Widzę, że nie podpisujemy tylko listów intencyjnych, że realnie działamy na gospodarkę - zaznaczył.

Orlen wynegocjował z koncernem Saudi Aramco długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Docelowy pułap dostaw arabskiej ropy powinien w tym roku osiągnąć pułap 400 tys. baryłek dziennie (20 mln ton rocznie). Składają się na to dostawy wynikające z kontraktu z Saudi Aramco oraz z transakcji sprzedaży 30 proc. udziałów saudyjskiemu koncernowi w rafinerii Lotosu. Orlen oszacował, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

400 mld zł przychodów

28 września br. akcjonariusze Orlenu podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali jej połączenie z PGNiG. We wtorek 10 października br. Obajtek powiedział, że po sfinalizowaniu połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem przychody Grupy wyniosą nawet 400 mld zł.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych oszacowało wiosną, że cztery połączone firmy, czyli Orlen z Energą oraz Lotosem i PGNiG będą mieć, jako nowy podmiot, około 78 mld zł łącznej kapitalizacji, 200 mld zł przychodów rocznie oraz zysk EBITDA w na poziomie 20 mld zł. 

PKNORLEN

63,3700 +1,3600 2,19% akt.: 11.12.2023, 14:21
  • Otwarcie 62,0500
  • Max 63,3900
  • Min 62,0500
  • Kurs odniesienia 62,0100
  • Suma wolumenu 967 727
  • Suma obrotów 60 795 300,92
  • Widełki dolne 55,8500
  • Widełki górne 68,2500
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED
PAP
Dowiedz się więcej na temat: koncerny paliwowe | PKN Orlen S.A. | petrochemia | fuzje spółek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »