Pekao odnotował "najlepszy rok w historii". W trzy miesiące zarobił więcej niż przez cały 2022 rok

Bank Pekao przedstawił raport dotyczący wyników finansowych za 2023 r. Jak można się z niego dowiedzieć, skonsolidowany zysk netto instytucji wyniósł 6,578 mld zł. Jak podkreślono, wynik za ubiegły już rok jest "najlepszym w historii" banku.

Patrząc na szczegółowe dane, to w samym IV kwartale bank wypracował zysk netto na poziomie 1,723 mld zł. To o 95 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i nawet więcej niż w cały 2022 r., który przyniósł instytucji zysk na pułapie 1,717 mld zł. 

Oznacza to, że zysk netto w 2023 r. był wyższy od wyniku uzyskanego rok wcześniej o kwotę 4,861 mld zł. Procentowo oznacza to skokowy wzrost o 383 procent.

"Nasza konsekwencja w działaniu przyniosła wymierne skutki i na wyciągnięcie ręki są cele naszej strategii na lata 2021-2024. Rok 2023 kończymy z najlepszym wynikiem finansowym w historii banku, a giełdowa wycena Pekao, biorąc pod uwagę wypłacone dywidendy jest najwyższa od początku obecności banku na GPW" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes Banku Pekao, Leszek Skiba.

Reklama

Najlepszy rok w historii Pekao. Bank wskazuje, co pomogło mu potroić zyski

Jak wskazano w sprawozdaniu z działalności grupy kapitałowej Banku Pekao za 2023 r., wynik ten udało się osiągnąć głównie dzięki m.in. wyższym dochodom z działalności operacyjnej, w szczególności wyższemu wynikowi odsetkowemu i wynikowi z działalności handlowej oraz niższym kosztom związanym z modyfikacją umów złotowych kredytów hipotecznych udzielonych konsumentom z tytułu zawieszenia przez nich spłat kredytu (wakacje kredytowe). 

Z informacji Pekao wynika, że dochody z działalności operacyjnej Grupy w 2023 r. wyniosły 14,733 mld zł i były wyższe o 38,2 proc. od dochodów osiągniętych w 2022 r., głównie dzięki wynikowi z tytułu odsetek i wynikowi z działalności handlowej. Wynik z tytułu odsetek osiągnięty w 2023 r. wyniósł 11,923 mld zł i był wyższy o 3,680 mld zł, czyli o 44,6 proc. w porównaniu z wynikiem osiągniętym w 2022 r. 

Natomiast nowa sprzedaż kredytów hipotecznych w 2023 r. przekroczyła 10 mld zł i była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej. Liczba nowych rachunków bieżących otwartych przez klientów indywidualnych wyniosła 583 tys. Nowa sprzedaż pożyczek gotówkowych zwiększyła się rok do roku o 16 proc. - spośród nich, 83 proc. udzielono poprzez bankowość cyfrową. 

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiada też drugą co do wielkości sieć oddziałów i obsługuje 6,7 mln klientów. Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Największym akcjonariuszem banku z 20 proc. akcji jest PZU, a drugim Polski Fundusz Rozwoju z 12,80 proc. Pierwsza z wymienionych spółek częściowo należy do Skarbu Państwa, natomiast już druga w pełni podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Jednocześnie Pekao nie dosięgnęła jeszcze miotła kadrowa, która przetacza się przez państwowe firmy. Stanowi to wyjątek na tle drugiego największego polskiego banku, czyli PKO BP, w którym zmieniono radę nadzorczą i powołano tymczasowego prezesa.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sektor bankowy | wyniki finansowe | Bank Pekao
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »