Petrolinvest - kolejne podwyższeniu kapitału

Petrolinvest zwołał na 30 października nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, którego celem będzie podjęcie uchwały o warunkowym podwyższeniu kapitału o kwotę od 150 do 190 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie .

Spółka podała, że podniesienie kapitału zakładowego ma umożliwić pozyskanie środków finansowych niezbędnych dla przeprowadzenia programu inwestycji w ramach nowej strategii Petrolinvestu.

Zarząd zaznacza jednak, że warunkowe podwyższenie nie jest tożsame z wyemitowaniem akcji z kapitału warunkowego i wprowadzeniem ich do obrotu.

"Podniesienie kapitału Petrolinvestu jest związane bezpośrednio z realizacją nowej strategii Spółki zakładającej uzyskanie przez Spółkę w najkrótszym możliwie czasie dodatnich przepływów finansowych oraz dodatniego wyniku z prowadzonej działalności operacyjnej" - podał Petrolinvest.

Reklama

"Spółka zamierza osiągnąć ten cel m.in. poprzez akwizycję pól naftowych, na których prowadzona jest przemysłowa eksploatacja ropy naftowej, a także poprzez dalszy rozwój oraz intensyfikację handlu produktami ropopochodnymi" - podano.

W ocenie zarządu Petrolinvestu, podniesienie kapitału ma przede wszystkim służyć: akwizycji - po zakończeniu procesu due diligence - złoża eksploatowanego przez spółkę "Bogorodsknieft" oraz zwiększeniu mocy wydobywczych na tym złożu z obecnego 1 mln baryłek rocznie lekkiej ropy naftowej do 3-4 mln baryłek rocznie.

Dodatkowo środki maja posłużyć sfinansowaniu nowych odwiertów w ramach koncesji Petrolinvestu posiadanych w Kazachstanie, w tym odwiertów na strukturze Shyrak (koncesja OTG), zmniejszeniu zadłużenia spółki wobec instytucji finansujących, a także spełnieniu warunków zawieszających umowy zwartej z francuskim koncernem Total w sprawie wspólnych inwestycji na złożu Koblandy w ramach największej koncesji Petrolinvestu w Kazachstanie - OTG oraz warunków zawieszających umowy zawartej z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Pieniądze maja też służyć wykonaniu przez Petrolinvest umów zawartych z Kingsbrook Opportunities Master Fund LLP oraz Iroquois Master Fund Ltd. oraz realizacji programów motywacyjnych dla członków władz spółki i kadry menedżerskiej spółki. Obecnie kapitał zakładowy spółki wynosi 412.965.990 zł i dzieli się na 41.296.599 akcji.

Petrolinvest S.A. -

przedsiębiorstwo przemysłu paliwowego z siedzibą w Gdyni, notowane na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, wchodzące w skład koncernu Prokom Investments. Ma charakter wydobywczy. Działa głównie w Kazachstanie, gdzie poszukuje ropy naftowej.Spółka została założona w 1991 roku przez Ryszarda Krauzego.Kategoria:Spółki notowane na GPW w Warszawie.

Moja subiektywna opinia

Obecnie spółka nadal sprzedaje marzenia ,kiedy fundusze obejmowały akcje po 35 zł na forach dyskusyjnych grzmiano, teraz tylko wzrosty!. Nadal uważam że tej spółki należy się wystrzegać, chyba ze liczy się na spekulacyjne zyski. Jednak w tym przypadku mogą się one okazać iluzoryczne.

Marcin Zabrzeski

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podniesienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »