PGE zrezygnowała z budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole
Polska Grupa Energetyczna ogłosiła w piątek, że rezygnuje z budowy dwóch nowych bloków na węgiel kamienny w Elektrowni Opole. Jako przyczynę podano ograniczenie opłacalności tej inwestycji z powodu m.in. zmian na rynku energii.
"Zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE" - podała spółka w komunikacie. Dodała, że przeprowadzone analizy wskazują, że ze względu na moce wytwórcze PGE, oparte głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w grupie, kontynuowanie projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki.
Kilka tygodni temu premier Donald Tusk informował, że PGE rozmawia z rządem o rozbudowie Elektrowni Opole i jej opłacalności w świetle niskich obecnie cen energii. Z kolei minister skarbu Mikołaj Budzanowski przekonywał, że inwestycja realizowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, polegająca na budowie dwóch bloków na węgiel kamienny o mocy 900 MW każdy, to jedna z największych inwestycji w energetyce konwencjonalnej zaplanowanych w Polsce. Energia elektryczna z bloków 5 i 6 miała służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego.
Prezes PGE Krzysztof Kilian zapowiedział przegląd portfela inwestycyjnego i aktualizację strategii. Poinformował też, że spółka chce angażować się jedynie w dochodowe projekty inwestycyjne. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że PGE może zrezygnować z budowy nowych bloków w Opolu.
Inwestycję za ponad 11,5 mld zł brutto miało realizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Zobowiązało się, że budowa bloku 5 potrwa 54 miesiące, a bloku 6 - 62 miesiące.
Pobierz: program PIT 2012