PGNiG nie wystartuje po aktywa ciepłownicze CEZ
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odstąpiło od udziału w procesie zakupu polskich aktywów od grupy CEZ, rezygnując tym samym ze współpracy w tym obszarze z PGE. PGE w dalszym ciągu podtrzymuje zainteresowanie aktywami.
W grudniu 2020 roku firmy PGNiG i PGE informowały, że złożyły wspólnie ofertę niewiążącą na nabycie polskich aktywów grupy CEZ. Chodzi o spółki prowadzące działalność związaną z wytwarzaniem i sprzedażą ciepła oraz energii elektrycznej w Polsce (CEZ Skawina oraz CEZ Chorzów), a także świadczące usługi wspierające.
Mimo wycofania się z procesu PGNiG, PGE podtrzymuje, że jest zainteresowana kupnem tych aktywów. Zapowiada, że "przeanalizuje możliwość dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży".
Niedawno PGNiG zrezygnował z zakupu Tauronu Ciepło. Spółka miała wyłączność negocjacyjną do końca stycznia, ale przed upływem tego terminu odstąpiła od rozmów z Tauronem. Tłumaczyła, że nie udało się wypracować konsensusu. Nie chciała zdradzać szczegółów.
Gazowa firma złożyła też jesienią zeszłego roku wraz z PGE wstępną ofertę nabycia zlokalizowanych w Polsce udziałów aktywów ciepłowniczych należących do Fortum.
PGNiG od dłuższego czasu zapewniał, że zamierza wystąpić w roli konsolidatora krajowego rynku ciepłowniczego, wskazując na korzyści związane z szerszym wykorzystaniem gazu w ciepłownictwie. Obecnie udział węgla w produkcji ciepła wynosi w Polsce 79 proc. Dla przykładu w UE jest to 23 proc.
morb