Reklama

Pierwsza transakcja Haitong Bank w Polsce pod nową marką

Haitong Bank SA oddział w Polsce wspierał BEST SA (BEST) w procesie przejęcia pakietu akcji KREDYT INKASO SA (KREDYT INKASO). Umowę przedwstępną dotyczącą zakupu 29,43 proc. akcji w KREDYT INKASO za 152,3 mln zł BEST podpisał 10 września.

W niedługim czasie spółka planuje zwiększyć swoje udziały w KREDYT INKASO do blisko 33 proc. Haitong Bank jest doradcą BEST w tym projekcie. To pierwsza transakcja zrealizowana przez zespół Haitong w Warszawie po przejęciu banku działającego wcześniej pod marką BESI przez chińskiego inwestora. Transakcję zakupu BESI przez Haitong Securities Co. Ltd. sfinalizowano 7 września 2015 r.

BEST zawarł z AGIO RB FIZ przedwstępną umowę kupna za 152,29 mln zł 100 proc. udziałów w GAMEX Sp. z o.o., dotyczącą 29,43 proc. akcji KREDYT INKASO. Jak poinformował w swoim komunikacie BEST, firma rozważa zwiększenie zaangażowania w akcjonariacie windykatora. "Naszą intencją jest stworzenie bardzo silnego gracza na rynku zarządzania wierzytelnościami w naszej części Europy" - powiedział Krzysztof Borusowski, prezes BEST.

Reklama

Polski oddział HAITONG BANK doradza BEST w realizacji tej transakcji. Spółka zawarła z bankiem również umowę dotyczącą powierniczego nabycia kilkuprocentowego pakietu akcji KREDYT INKASO na warszawskiej giełdzie. Po sfinalizowaniu obu transakcji, udział BEST w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu KREDYT INKASO wyniesie blisko 33 proc. Tym samym BEST stanie się największym akcjonariuszem giełdowego windykatora. Jak zapowiedział BEST, jego celem jest stworzenie podmiotu, którego wartość będzie znacznie większa niż suma wartości obu firm działających odrębnie i konkurujących ze sobą.

- To pierwsza na świecie transakcja zrealizowana pod nową marką HAITONG BANK od momentu sfinalizowania zakupu BESI przez chińskiego inwestora. Tym samym potwierdzamy, że dzięki tej transakcji Haitong rozpoczyna działalność w Polsce korzystając z ugruntowanej pozycji wypracowanej przez zespół 60 lokalnych ekspertów z różnych obszarów bankowości inwestycyjnej w ciągu ostatnich ośmiu lat rozwoju - powiedział Bartłomiej Dmitruk, Deputy senior country Officer HAITONG BANK w Polsce.

HAITONG BANK jest pierwszym globalnym uczestnikiem rynków kapitałowych z siedzibą w Azji prowadzącym na taką skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce. Posiadanie właściciela takiego, jak HAITONG jest ważnym wyróżnikiem na polskim rynku, ponieważ umożliwia wykorzystanie jego doświadczenia brokerskiego zdobytego na giełdach w Chinach, a także wysokiej kapitalizacji Grupy. HAITONG wypełnia ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej, budując most pomiędzy rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej.

HAITONG SECURITIES

Spółka Haitong Securities jest jednym z czołowych banków inwestycyjnych i brokerów papierów wartościowych w Chinach. Została założona w 1988 roku. Jest jedną z pierwszych firm zajmujących się pośrednictwem w obrocie papierami wartościowymi w Państwie Środka i obecnie rozwija jedną z największych sieci w Chinach kontynentalnych. Działalność biznesowa Haitong obejmuje m.in. pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi, usługi bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami (asset management), obrót kontraktami terminowymi oraz inwestycje funduszy private equity. W 2007 roku akcje Haitong (600837.SH) zadebiutowały na giełdzie w Szanghaju.

Przy aktywach netto na poziomie 72 mld juanów na koniec 2014 roku, Haitong jest drugą największą firmą w swojej branży pod względem wartości aktywów i aktywów netto w Chinach. Obecnie działa poprzez sieć 284 oddziałów oferujących obsługę maklerską w całym kraju, obsługuje 6 mln klientów detalicznych i ponad 20 tys. klientów instytucjonalnych i zamożnych. Na rynku wyróżnia ją innowacyjność - Haitong jest znany z tworzenia nowych produktów i usług dla klientów.

Haitong aktywnie realizuje strategię rozwoju międzynarodowego. W 2009 roku firma nabyła Taifook Securities, firmy o ugruntowanej marce z siedzibą w Hongkongu. Spółka Taifook Securities zmieniła nazwę na "Haitong International Securities Group Co., Ltd.", aby aktywnie wspierać integrację spółek krajowych i działających w Hongkongu, oraz skupić się na budowaniu platform biznesowych służących rozwojowi za granicą. Haitong International Securities Group Co., Ltd. utrzymuje pozycję lidera w branży produktów opartych na juanie w Hongkongu i jest jedną z pierwszych firm, które otrzymały kwalifikację QFII.

Haitong zawarł umowę nabycia BESI w grudniu 2014 roku, której finalizacja wymagała uzyskania odpowiednich zgód regulatorów na rynkach, na których działa bank. Transakcja zdecydowanie zwiększa możliwości rozwoju biznesu firmy w skali międzynarodowej, w Europie i obu Amerykach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »