PKM Duda: Największy producent wieprzowiny i wołowiny w Polsce

Grupa PKM Duda należy do największych grup kapitałowych w Polsce działających w branży mięsnej. Skupia około 30 podmiotów zależnych, które zajmują się ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa (wieprzowina, wołowina, dziczyzna), hodowlą trzody, uprawą zbóż i produktów roślinnych oraz produkcją wędlin.

Grupa PKM Duda należy do największych grup kapitałowych w Polsce działających w branży mięsnej. Skupia około 30 podmiotów zależnych, które zajmują się ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa (wieprzowina, wołowina, dziczyzna), hodowlą trzody, uprawą zbóż i produktów roślinnych oraz produkcją wędlin.

Największe znaczenie w strukturze przychodów grupy ma obecnie produkcja i handel. Istotnym aktywem grupy jest zakład uboju i rozbioru mięsa w Grąbkowie. Spółka chwali się, iż jest to jeden z nowocześniejszych zakładów mięsnych w Europie korzystający z nowoczesnych rozwiązań technologiczno-przemysłowych i informatycznych. ]

Grupa PKM Duda jest krajowym liderem w segmencie dystrybucji i uboju mięsa czerwonego. Jest jednym z większych w kraju podmiotów skupujących żywiec wieprzowy, ok 20 % produktów trafia do własnych hurtowni. Podobna ilość jest eksportowana a pozostałe 60 % lokowane jest na rynku krajowym w segmencie B2B oraz sieci nowoczesnej. W niewielkim zakresie znajdziemy je w sklepach pod postacią np. wędlin klasy premium i innych wyrobów pod marką Stół Polski.

Reklama

Ciężka sytuacja w branży

Ostatnie lata to trudny okres dla producentów mięsa. Głównym, niekorzystnym czynnikiem były rekordowo wysokie ceny zbóż, które ciągnęły w górę ceny pasz. Te z kolei są podstawowym kosztem dla hodowców trzody chlewnej. Spadająca opłacalność tego segmentu wpływa na mniejszą podaż tucznika i jednocześnie wymuszała wyższą jego cenę w skupach. Dla zobrazowania skali zjawiska można przytoczyć dane, które pokazują ubytek podaży tucznika w Polsce o 50% od roku 2004 (22 mln sztuk) do 2012 r. (11,1 mln sztuk). Negatywnym czynnikiem było też osłabienie małych i średnich sklepów sprzedających mięso w kraju (na korzyść marketów i dyskontów), które są istotnym graczem na rynku.

Poprawiające się wyniki finansowe

Mimo trudnego otoczenia rynkowego widoczna jest poprawa wyników finansowych w okresie 9 miesięcy 2013 r. na tle porównywalnego okresu roku poprzedniego. Przy mniejszych przychodach o 9,8% wynik EBITDA urósł o 28%, zysk operacyjny o 73,1%, a wynik netto z ujemnych wartości wzrósł do 15,5 mln zł. Jest to efekt nowych procesów restrukturyzacyjnych (m.in. postawienie na wzrost efektywności kosztem przychodów), dzięki którym spadł koszt własny sprzedaży o 25,5% przy niższej dynamice spadku przychodów. Pierwszy rodzaj zysku w RZiS (na sprzedaży) był wyższy o 10,4 mln zł. Zmniejszeniu o ponad 10% uległy koszty finansowe oraz koszty ogólnego zarządu. Poprawę widać też w rachunku przepływów pieniężnych. Działalność operacyjna w tym okresie wygenerowała ponad 60,2 mln zł, głównie w skutek zmniejszenia stanu należności i wyższego zysk netto. Brak inwestycji na większą skalę pozwolił Dudzie na spłacenie w większym wymiarze zadłużenia odsetkowego.

Jakie inne procesy restrukturyzacyjne zostały wdrożone w grupie? Który segment działalności przynosi największe straty? Jakie są główne czynniki ryzyka? Jak wypadają aktualne wskaźniki finansowe i rynkowe? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport SII dostępny na stronie www.sii.org.pl.

Kontakt:

Rafał Irzyński

Główny analityk SII

SII - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Dowiedz się więcej na temat: Dudowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »