PKN Orlen planuje gigantyczny transport. Kolumna ma prawie 100 metrów i waży ponad 850 ton

W przyszłym tygodniu PKN Orlen planuje operację przewiezienia potężnej kolumny "Wash Tower" - elementu budowanego kompleksu petrochemicznego Olefiny III. "Wash Tower" mierzy prawie 100 metrów i waży ponad 850 ton.

Na przyszły tydzień w Płocku (woj. mazowieckie) planowany jest transport kolumny "Wash Tower", największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefiny III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.

Kolumna "Wash Tower" waży ponad 850 ton

Informując w piątek o planowanej operacji, PKN Orlen podkreślił, że wymiary transportowe kolumny "Wash Tower", która będzie przewożona wyznaczoną wcześniej trasą na specjalnej platformie, to 94,2 metra długości, szerokość w najszerszym miejscu wynosi 8 metrów, wysokość 10,2 metra, natomiast waga to ponad 850 ton.

Reklama

Jak zapowiedział PKN Orlen, transport wyruszy 9 maja o godz. 22. z nabrzeża Wisły w Płocku, a jego trasa na plac budowy prowadziła będzie ulicami: Parową, Szpitalną, Traktową i Zglenickiego. "Ze względu na rozmiary kolumny, transport ten będzie przemieszczał się bardzo wolno, co oznacza, że Wash Tower dotrze na teren budowanego kompleksu Olefiny III w nocy z 10 na 11 maja" - zapowiedział koncern.

PKN Orlen zaznaczył jednocześnie, iż w czasie całej operacji planowany jest 10 maja - w ciągu dnia - postój platformy z transportowaną kolumną "Wash Tower" na specjalnie przygotowanym placu przy rondzie na ul. Szpitalnej na peryferiach Płocka. "Start drugiego etapu transportu Wash Tower na plac budowy z tego miejsca nastąpi 10 maja o godz. 22." - przekazał koncern.

Organizatorem całej operacji jest duńska firma DSV specjalizująca się w rozwiązaniach transportowych i logistycznych, w tym dla ładunków specjalnych, ciężkich i ponadgabarytowych.

Transport kolumny "Wash Tower". Fotografowanie będzie dozwolone pod pewnymi warunkami

PKN Orlen poinformował, że fotografowanie oraz nagrywania wideo transportu kolumny "Wash Tower" będą dozwolone "pod warunkiem stosowania się do poleceń firmy ochraniającej oraz firmy DSV organizatora transportu - dotyczy to przede wszystkim bezpiecznych miejsc dla osób fotografujących i realizujących materiały wideo".

"Zdjęcia z dronów wymagają przestrzegania powszechnie stosowanych przepisów dotyczących użycia dronów, w szczególności w obszarze miejskiej przestrzeni powietrznej" - przypomniał koncern. Zastrzegł przy tym, iż "drony nie mogą w żaden sposób utrudniać transportu kolumny". Dodano, że także w tym przypadku należy stosować się do poleceń pracowników firmy ochraniającej oraz firmy DSV.

Z końcem marca PKN Orlen informował, że kolumna "Wash Tower" dla budowanego kompleksu Olefiny III przypłynęła do portu w Gdańsku statkiem z Hiszpanii, a następnie została załadowana na barkę, aby Wisłą dotrzeć do Płocka - tam na nabrzeżu rzecznym zacumowała z początkiem kwietnia.

Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie w czerwcu 2021 r. Inwestycja ma potrwać w fazie budowy do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r.

Jak zapowiadał wcześniej koncern, w szczytowym okresie inwestycji przy budowie ma być zatrudnionych ok. 10 tys. pracowników, w tym ok. 6 tys. zagranicznych - z Korei Płd., Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, a także z Turcji i Turkmenistanu. Specjalnie dla nich niedaleko placu budowy powstaje obecnie miasteczko kontenerowe.

Największa inwestycja petrochemiczna w naszym regionie Europy od 20 lat

Według PKN Orlen, budowa kompleksu Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w naszym regionie Europy od 20 lat i zarazem kluczowy projekt dla rozwoju koncernu.

W lutym PKN Orlen informował, że na budowie kompleksu Olefiny III trwają już pierwsze prace. Wcześniej, w styczniu do Polski dotarły drogą morską z Chin, a następnie barkami Wisłą do Płocka, pierwsze transporty urządzeń ponadgabarytowych dla instalacji. Transport ten zajął wtedy ok. 30 dni. Po rozładowaniu na nabrzeżu w Płocku elementy były przewożone nocą na plac budowy.

PKN Orlen, rozpoczynając budowę kompleksu Olefiny III zapewniał, iż na inwestycji tej skorzysta Płock i okoliczne gminy, gdyż jej realizacja "oznacza nowe miejsca pracy". "W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 580 etatów" - informował koncern.

Jak podkreśla PKN Orlen, cała inwestycja wygeneruje dla budżetu państwa podatki w wysokości 160 mln zł rocznie, a jej efektem dla rodzimej gospodarki będzie zwiększenie dostępności petrochemikaliów bazowych, niezbędnych w wielu dziedzinach przemysłu, ograniczając w ten sposób konieczność ich importu.

Według koncernu, kompleks Olefiny III przyniesie również korzyści dla środowiska - w momencie uruchomienia produkcji emisja dwutlenku węgla na tonę produktu zmniejszy się aż o 30 proc.

PKNORLEN

66,9900 -0,0600 -0,09% akt.: 19.04.2024, 12:19
  • Otwarcie 66,5800
  • Max 67,3800
  • Min 66,5500
  • Kurs odniesienia 67,0500
  • Suma wolumenu 1 160 949
  • Suma obrotów 77 937 956,73
  • Widełki dolne 59,9300
  • Widełki górne 73,2300
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | petrochemia | rafinerie | polskie rafinerie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »