Reklama

PKO Bank Polski uplasował na eurorynku "zielone" obligacje rządowe

PKO Bank Polski po raz kolejny, wspólnie z konsorcjum zagranicznych banków, zorganizował i uplasował na eurorynku emisję polskich obligacji rządowych typu green. Warto podkreślić, że PKO Bank Polski brał również udział w pierwszej, pionierskiej emisji zielonych obligacji polskiego rządu, która jednocześnie była pierwszą taką transakcją na świecie.

Zielone obligacje to instrumenty dłużne, które służą pozyskiwaniu środków na finansowanie inwestycji służących zmniejszaniu negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Spektrum finansowanych projektów jest bardzo szerokie: od infrastruktury transportowej, przez energooszczędne budownictwo i odnawialne źródła energii po gospodarkę odpadami.

- Gratulujemy Ministerstwu Finansów kolejnej udanej transakcji i uplasowania na rynku długu o wartości 1 miliarda euro na bardzo atrakcyjnych warunkach i cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tak szczególnym projekcie. Green bonds to obligacje z których środki są przeznaczane na finansowanie projektów korzystnie wpływających na środowisko. Należy podkreślić, że ta unikalna forma finansowania poszerza bazę nabywców polskich papierów skarbowych denominowanych w euro o kolejny segment inwestorów - segment, który zyskuje na coraz większym znaczeniu w Europie i na świecie - podkreśla Paweł Sadalski, dyrektor Departamentu Skarbu w PKO Banku Polskim.

Reklama

Aby obligacje z danej emisji mogły być oficjalnie uznane za "zielone", emitent powinien spełnić szereg warunków, które stanowią gwarancję, że dane przedsięwzięcie nie będzie "zielone" jedynie z nazwy. Należy do nich m.in. ujawnienie projektów, które zostaną sfinansowane ze środków pozyskanych z danej emisji oraz pozyskanie opinii niezależnych ekspertów. Wszystko to służy zapewnieniu transparentności, do której globalni inwestorzy przywiązują dużą wagę.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »