PKO BP: Mocno wchodzi w ubezpieczenia i otwiera oddział w Rumunii

PKO Bank Polski swoje rekordowe wyniki po drugim kwartale prezentował już z nowym prezesem Janem Emerykiem Rościszewskim, który w czerwcu przejął stery w banku po odejściu Zbigniewa Jagiełły. Zarząd banku zapowiada mocne wejście w sprzedaż ubezpieczeń, otwarcie oddziału w Rumunii oraz uruchomienie pilotażu propozycji ugód dla frankowiczów.

To pierwsza prezentacja wyników i zapowiedź planów na kolejne miesiące sygnowana przez nowo wybranego szefa banku. Z  jego deklaracji wynika, że rewolucyjnych zmian nie należy się spodziewać, choć zarząd zapowiedział kilka nowości.

- Wszystkie nasze działania są podporządkowane naszej strategii i robimy to w sposób stały i systematyczny. Po drugie, zarządzanie naszą organizacją jest kolektywne i w zarządzie, ale również wśród dyrektorów pionów i departamentów, są zlokalizowane nadzwyczajne kompetencje i ja jestem skromną emanacją doświadczeń wielu naszych kolegów i w ten sposób postrzegam zarządzanie bankiem - powiedział Jan Emeryk Rościszewski.

Reklama

- Po trzecie, chcielibyśmy, aby bank w ujęciu kadrowym był jak najbardziej kompetentny i jeśli popatrzycie na zmiany, które nastąpiły w banku, są to zmiany czysto profesjonalne i nie ma takiej sytuacji, żeby osoby profesjonalne były zastępowane przez osoby nieprofesjonalne - odpowiedział nowy prezes PKO Banku Polskiego na pytanie o to czy jako nowy szef zakłada jakieś zmiany w sposobie funkcjonowania oraz zarządzania kierowaną przez siebie instytucją.

Zapowiedział, że bank mocniej chce wejść w hurtową sprzedaż ubezpieczeń niepowiązanych z produktami bankowymi, bo jak zaznaczył są to produkty acykliczne.

Zadeklarował też, że bank nie planuje w najbliższym czasie podwyżek opłat dla klientów indywidualnych.

Prezes uciął też potencjalne spekulacje związane ze scenariuszami zmian właścicielskich na rynku medialnym i sytuacji po uchwaleniu przez Sejm ustawy medialnej.

- Chcę oświadczyć, że PKO BP nie jest zaangażowany w żadne przejęcie jakiekolwiek grupy medialnej ani w Polsce ani za granicą - odpowiedział na pytanie dziennikarzy.

Bank przygotowuje się do zaproponowania ugód frankowiczom.

- Obserwujemy wzrost pozwów w całym sektorze i podtrzymujemy nasze zdanie, że ugody są najlepszym rozwiązaniem dla klientów i dla banku. Spory sądowe mogą się różnie zakończyć i z reguły korzystają na tym firmy adwokackie, a nie klienci. My chcemy te ugody zrobić, ale w sposób bezpieczny i dla nas, i dla klientów - powiedział Piotr Mazur, wiceprezes banku.

- Myślę, że będziemy gotowi pod koniec września.  Do tego czasu chcemy zwiększyć pulę klientów, którzy wezmą udział w pilotażu - dodał.

Bank po pierwszym półroczu pochwalił się rekordowym zyskiem netto w kwocie 2,4 mld zł, co daje zwrot z kapitału na poziomie 12 proc. Oznacza to, że już został osiągnięty cel strategiczny wyznaczony na 2022 rok.

PKOBP

60,8200 0,3200 0,53% akt.: 17.01.2025, 18:01
  • Otwarcie 60,7800
  • Max 61,3800
  • Min 60,6800
  • Kurs odniesienia 60,5000
  • Suma wolumenu 1 011 035
  • Suma obrotów 61 575 008,06
  • Widełki dolne 54,7200
  • Widełki górne 66,8400
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL

- Jesteśmy na dobrej ścieżce, wiele celów strategicznych na 2022 już jest zrealizowanych, a te które nam pozostały, wydaje się, że są w naszym zasięgu. Te wyniki odzwierciedlają sytuację gospodarczą, a mamy ewidentne ożywienie i bank na tym korzysta, błyszczy nasza bankowość detaliczna i MSP, bo klienci korzystają ze sprzyjających warunków makro. Wciąż jest niedosyt w części korporacyjnej, ale sądzimy, że wkrótce zostanie on zaspokojony - podkreśla Bartosz Drabikowski, wiceprezes banku.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankowość | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »