PKO BP planuje kolejne przejęcia

PKO BP jest zainteresowany przejęciem atrakcyjnych aktywów finansowych na polskim rynku. Spodziewa się, że w 2020 roku przejmie jakieś aktywo finansowe. Jeśli mBank zostanie wystawiony na sprzedaż, to oferta będzie analizowana - wynika z wypowiedzi Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP.

- PKO BP jest zainteresowany przejęciem atrakcyjnych aktywów finansowych na polskim rynku. Dotyczy to zarówno kwestii jakościowych czyli możliwości, które pozwolą nam poprawić swoją jakość jak i ilościowych, ale wówczas jest bardzo ważny element cenowy - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP przy okazji konferencji prasowej na temat rozwoju bankowości mobilnej.

Przypomniał, że bank co roku przeprowadza jakieś akwizycje, choć są to pomioty różnej skali.

- Jeśli chodzi o transakcje na rynku przejęć w Polsce, to od dłuższego czasu, co roku dokonujemy jakiejś transakcji, mniejszej czy większej.

Reklama

Spodziewam się, że w roku 2020 również jakieś aktywo finansowe zostanie przejęte przez nasz bank, chyba, że uznamy, że mimo tego, że jest wystawione na sprzedaż , to nie będzie nam ono odpowiadało czy to ze względów cenowych czy jakościowych - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Dodał, że jeśli formalnie mBank zostanie wystawiony na sprzedaż to, to obowiązkiem banku jest analiza takiego aktywa, choć jak zastrzegł nie oznacza to od razu "chęci konsumpcji".

Jagiełło powtórzył, że nadal aktualna jest deklaracja, że PKO BP jest zainteresowany bankami z aktywami powyżej 100 mld zł.

Jego zdaniem takich transakcji w kolejnych latach może być więcej, ale wycena mBanku będzie dla nich ważnym wyznacznikiem.

- Ja już kilka lat temu mówiłem, że na polskim rynku będzie postępowała koncentracja banków. Kilka lat temu była spowodowana kryzysem po 2008 roku, a obecna fala, która nas czeka nie dotyczy tylko jednego aktywa, ale także innych banków europejskich, ponieważ proces związany z Bazyleą IV (międzynarodowe wymogi kapitałowe - red.) będzie zmuszał europejskie banki do poszukiwania możliwości podwyższenia kapitału i można to będzie robić na dwa sposoby - jeden poprzez emisję nowych akcji, ale to bardzo trudne w sytuacji ujemnych stóp procentowych i wyceny banków poniżej wartości księgowej, więc te będą szukały też drugiej możliwości poprzez delewarowanie, czyli poprzez zmniejszenie swoich aktywów ważonych ryzykiem, w tym również na innych rynkach.

To może dotyczyć innych banków europejskich obecnych w Polsce, które będą chciały sprostać wymogom Bazylei IV poprzez wyjście z Polski- powiedział Zbigniew Jagiełło.

Prezes PKO Banku Polskiego o wyroku TSUE

- To nie będzie jedna transakcja, ale proces. W tym kontekście wycena mBanku może być benchmarkiem dla potencjalnych wycen innych banków, jeśli uznają, że to jedyny sposób na podniesienie kapitałów - dodał prezes PKO BP.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKO Bank Polski | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »