PKO BP wchodzi na niemiecki rynek

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" donosi we wczorajszym wydaniu o wejściu PKO Bank Polski na niemiecki rynek. Polski bank zamierza obsługiwać przede wszystkim polskie firmy w Niemczech.

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" donosi we wczorajszym wydaniu o wejściu PKO Bank Polski na niemiecki rynek. Polski bank zamierza obsługiwać przede wszystkim polskie firmy w Niemczech.

"FAZ" pisze o pierwszym polskim banku na niemieckim rynku. "PKO Bank Polski właśnie się wprowadził na 22. piętro niebotycznego Maintower - drapacza chmur we Frankfurcie nad Menem", donosi dziennik. Do 200-metrowego biura ma się wkrótce wprowadzić 10 pracowników banku. Szefem niemieckiej filii będzie Paweł Surówka.

Pierwsze kroki na niemieckim rynku

"Na razie nie brzmi to jeszcze oszałamiająco, ale PKO Bank Polski - blisko 100-letnia kasa oszczędności, przez wiele lat komunistyczna instytucja, a dziś największy notowany na giełdzie uniwersalny bank, będzie pierwszym polskim instytutem finansowym z filią we Frankfurcie", pisze FAZ. Aktualnie bank czeka na przydzielenie mu przez niemieckie instytucje nadzoru bankowego odpowiednich licencji i numerów, aby móc uruchomić przepływ kapitału. W grudniu przewidywane jest otwarcie filii.

Reklama

Niemiecka gazeta donosi, że Paweł Surówka od ośmiu miesięcy przygotowuje się do swojej roli jako szefa frankfurckiej filii. Dziennik donosi też o powodach ekspansji polskiego banku w Niemczech. Przede wszystkim chodzi o obsługę polskich firm na niemieckim rynku, które często uchodzą w tutejszych bankach za zbyt ryzykownych klientów, aby otrzymać pokaźne kredyty.

Szacuje się, że w Niemczech działa 100 do 200 tysięcy przedsiębiorstw, których właścicielami są Polacy. Większość z nich to jednoosobowe firmy. Jest jednak coraz więcej przedsiębiorstw, które się prężnie rozwijają i kupują podupadające niemieckie firmy. Zwykle trudno im jednak pozyskać kredyty w niemieckich bankach, gdyż polskie firmy nie są w Niemczech znane. Tymczasem 500 dużych polskich firm już dziś ma w Niemczech swoje filie i firmy córki. "To jest właśnie nasza strategiczna docelowa grupa klientów", cytuje FAZ Surówkę. Wiele tych firm jest już klientami PKO Banku Polskiego w Polsce.

Syn polskich imigrantów szefem niemieckiej filii

FAZ prezentuje też bliżej osobę Pawła Surówki, który jest synem polskich imigrantów w Niemczech. Opisuje jego drogę jako typowego przedstawiciela tzw. drugiego pokolenia. W przypadku Surówki gazeta zaznacza, że już jako student zauważył, że jeżeli chce wykorzystać swoje pochodzenie w karierze zawodowej, to musi lepiej poznać język ojczysty rodziców. Gazeta opisuje tę drogę oraz ambitne kroki Pawła Surówki, który zainwestował w swoją edukację w Polsce, Niemczech oraz Francji. "W Monachium i Paryżu studiował filozofię, historię i politykę", pisze niemiecki dziennik i uzupełnia dalsze punkty w życiorysie szefa niemieckiej filii PKO Banku Polskiego: kariera analityka w Paryżu i przedsiębiorcy w Polsce.

Dominujące we Frankfurcie banki, jak Deutsche Bank i Commerzbank, znają i szanują polski rynek, dodaje FAZ. Obydwa robią w Polsce pokaźne interesy. Surówka traktuje je jako swoją konkurencję, dodaje gazeta.

opr. Róża Romaniec, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »