Polska ściągnie 1 mld dolarów

Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że w najbliższym czasie przeprowadzi emisję 5-letnich obligacji o wartości co najmniej 1 mld USD, do końca roku pojawi się także na rynku jena japońskiego - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że w najbliższym czasie przeprowadzi emisję 5-letnich obligacji o wartości co najmniej 1 mld USD, do końca roku pojawi się także na rynku jena japońskiego - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Jednocześnie zaznaczył, że resort nie zamyka sobie drogi do innych emisji zagranicznych zarówno prywatnych, jak i publicznych.

"Dotychczasowymi emisjami nie zamykamy sobie drogi do kolejnych emisji zagranicznych zarówno publicznych, jak i prywatnych. Zobaczymy jaka będzie sytuacja na rynku krajowym, jak i na zagranicznym, będziemy do tych emisji podchodzić elastycznie" - powiedział PAP Radziwiłł.

"W najbliższym czasie planujmy emisję benchmarkową w USD, papierów 5-letnich, wartość będzie co najmniej na poziomie 1 mld, do końca roku prawdopodobnie pojawimy się jeszcze na rynku japońskim. Jednocześnie nie można wykluczyć, że znajdziemy się na pozostałych rynkach bazowych, wszystko będzie zależało od warunków" - dodał. We wcześniejszych wypowiedziach Radziwiłł informował, że do emisji w USD może dojść w kwietniu. W styczniu MF uplasował 15-letnie obligacje o wartości 3 mld EUR. W marcu sprzedał obligacje 4-letnie za 475 mln CHF.

Reklama

Ministerstwo Finansów uplasowało we wtorek obligacje 4-letnie o wartości 475 mln franków szwajcarskich i wycenie 88 bp powyżej średniej stopy swap - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Jego zdaniem biorąc pod uwagę płytki rynek szwajcarski jest to emisja stosunkowo duża przy atrakcyjnej cenie.

"Nie wykluczaliśmy, że pojawimy się na którymś z rynków bazowych, stąd też nasza decyzja o tej emisji. Biorąc pod uwagę stosunkowo płytki rynek szwajcarski jest ona dosyć duża, jednocześnie cena była atrakcyjna. Jest to dobry wynik, a wycena jest o 50 bp niższa niż podczas emisji w CHF w ubiegłym roku" - powiedział PAP Radziwiłł.

Agentem emisji były banki Royal Bank of Scotland oraz UBS. Całość emisji objęły banki szwajcarskie. W ubiegłym roku resort finansów sprzedał obligacje 5-letnie o wartości 750 mln CHF i wycenie 138 bp powyżej średniej stopy swap.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »