Polski Bank Komórek Macierzystych opuszcza GPW
Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM, GPW) wycofa akcje spółki z GPW. Podobnie chce zrobić zarząd Gi Group Poland (GIG, GPW), dawniej Work Service.
Vita 34 i AOC Health ogłosiły w grudniu 2021 r. przymusowy wykup (tzw. wyciskanie) 188 354 akcji PBKM po cenie 104,41 zł za sztukę. Akcje te reprezentowały 2,02 proc. kapitału zakładowego spółki. Dzień przymusowego wykupu został ustalony na 27 grudnia 2021 r.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
PBKM informował w maju 2021 r., że podpisał umowę o połączeniu działalności z Vita 34. Podano wówczas, że na podstawie informacji finansowych za rok 2020 w efekcie planowanej transakcji powstanie bank krwi pępowinowej o połączonych przychodach w szacunkowej kwocie 67 mln euro oraz o łącznej wartości rynkowej około 249 mln euro według kursów notowań na zamknięciu sesji 28 maja 2021 r.
We wrześniu ub. r. Vita 34 rozpoczęła dobrowolną publiczną ofertę zamiany akcji PBKM na swoje akcje i oferowała 1,3 nowej akcji Vita 34 w zamian za każdą 1 akcję PBKM.
Zdaniem zarządu Gi Group Poland (GIG, GPW), wycofanie spółki z giełdy (ang. delisting) to najlepsze rozwiązanie w procesie uzdrawiania jej finansów - poinformowała spółka w przesłanym komunikacie. Zarząd rozważa pozyskanie dodatkowych pieniędzy w drodze podwyższenia kapitału - niezależnie od decyzji piątkowego NWZ w sprawie wycofania spółki z obrotu na GPW.
"Wyjście z giełdy jest najlepszą odpowiedzią na obecne potrzeby zarządzania spółką, czyli zapewnienie jej szybkości i elastyczności w tworzeniu bardziej efektywnej struktury finansowej. Pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu jest złożenie wniosku o wycofanie spółki z giełdy w Londynie, który został wczoraj zatwierdzony przez zarząd" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Marcos Segador.
"W dalszej kolejności konieczne jest także pozyskanie przez Gi Group Poland nowych pieniędzy. Pozwoli to nie tylko na kontynuowanie procesu uzdrawiania finansów spółki, w trakcie którego pozostaje ona uzależniona od działania niektórych polskich instytucji publicznych oraz od swojego większościowego akcjonariusza Gi International, ale także umożliwi jej konkurowanie o nowe kontrakty na polskim rynku pracy" - dodał wiceprezes Paolo Caramello.
W piątek NWZ spółki zdecyduje w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW.
"Zarząd rozważa teraz potrzebę dokonania istotnego podwyższenia kapitału spółki, niezależnie od wyniku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na ten piątek" - powiedział Paolo Caramello.
W grudniu 2021 r. GI International wezwał do sprzedaży 16.328.099 akcji Gi Group Poland, stanowiących 24,83 proc. ogólnej liczby głosów na WZ, po cenie 1,45 zł za sztukę. Jak podano, wzywający zamierza po przeprowadzeniu wezwania osiągnąć do 65.753.888 głosów na WZ, stanowiących 100 proc. ich ogólnej liczby.
Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 11 stycznia 2022 r., a zakończy 9 lutego 2022 r.
Gi Group jest międzynarodową agencją pracy i doradztwa personalnego.