Reklama

Presco Group S.A. startuje z ofertą publiczną

Spółka Presco Group S.A., podmiot działający na rynku inwestycji w wierzytelności masowe opublikowała dziś Prospekt Emisyjny.

Spółka planuje przeprowadzenie oferty publicznej oraz debiut na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA w lipcu tego roku i zamierza pozyskać w ramach oferty publicznej ok. 70 mln zł złotych brutto, które chce przeznaczyć na zakup kolejnych portfeli wierzytelności, zarówno w segmencie wierzytelności pozabankowych jak i bankowych.

Doradcami Spółki w procesie upublicznienia są: IPOPEMA Securities S.A. (oferujący), Kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni (doradca prawny) oraz BDO Sp. z o.o. (audytor Grupy).

Oferta publiczna obejmie 5 600 000 akcji nowej emisji serii B (Akcje Oferowane). Akcje zostaną zaoferowane w transzy inwestorów indywidualnych (około 20 proc.) i w transzy inwestorów instytucjonalnych. Ostateczna liczba akcji dla danej transzy zostanie określona przez na podstawie rekomendacji przed rozpoczęciem zapisów.

Reklama

Zapisy na akcje spółki w Transzy Inwestorów Indywidualnych odbędą się w dniach od 4 do 7 lipca 2011 roku i będą przyjmowane w Punktach Obsługi Klienta Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A., Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A., Domu Maklerskiego BZ WBK S.A. oraz Biura Maklerskiego Alior Banku.

Spółka planuje rozpoczęcie notowań praw do akcji serii B na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w drugiej połowie lipca tego roku i przewiduje, że udział nowych akcjonariuszy w łącznej liczbie akcji po ofercie będzie kształtować się na poziomie 25,92 proc. Lock up dla dotychczasowych akcjonariuszy wynosi 12 miesięcy od daty pierwszego notowania praw do akcji na GPW.

Harmonogram oferty publicznej 1 lipca 2011 Podanie do publicznej wiadomości przedziału cenowego 4-7 lipca 2011 Okres składania zapisów w Transzy Inwestorów Indywidualnych 4-8 lipca 2011 (do godz. 12.00) Proces budowy księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych 8 lipca 2011 Ustalenie ceny emisyjnej i podziału na transze 11-12 lipca 2011 Okres składania zapisów w Transzy Inwestorów instytucjonalnych 13 lipca 2011 Przydział akcji/ zamknięcie oferty Druga połowa lipca 2011 Debiut giełdowy

Cele emisji

Presco Group S.A. chce pozyskać kapitał na zakupy pakietów wierzytelności, co przełoży się rozwój skali działalności spółki. Pieniądze pozyskane z emisji Akcji Serii B przeznaczy w większości na sfinansowanie transakcji nabywania nowych pakietów wierzytelności z segmentów rynku, w których jest aktywnym uczestnikiem (telekomunikacyjnego, ubezpieczeń, dostawców mediów, telewizji kablowej i cyfrowej) oraz częściowo na nabywanie pakietów wierzytelności bankowych.

Presco oczekuje, że z emisji Akcji Serii B pozyska ok. 70 mln zł brutto. Do czasu wykorzystania pieniędzy z IPO na powyższe cele emisyjne, środki pozyskane z emisji Akcji Serii B zasilą kapitał obrotowy Grupy. Nadwyżki środków lokowane będą w instrumenty finansowe o ograniczonym ryzyku, np. w lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa.

Strategia rozwoju

Nadrzędnym celem Grupy jest dążenie do dalszego osiągania najwyższych wskaźników rentowności w branży inwestycji w wierzytelności konsumenckie oraz zagwarantowanie najwyższej jakości obsługi osób zadłużonych, poprzez:

" konsekwentną budowę obecności na rynku, w tym przede wszystkim na rynkach zdefiniowanych przez Spółkę jako strategiczne, charakteryzujących się odpowiednią wielkością podaży portfeli wierzytelności oraz wysokim potencjałem wzrostu podaży (dotychczasowe segmenty pozabankowe oraz segment wierzytelności bankowych);

" stałą poprawę efektywności organizacyjnej i produktywności.

Wyniki finansowe

W 2010 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 15,13 mln zł, przy przychodach na poziomie 45,15 mln zł, wobec zysku sięgającego 9,5 mln zł przy przychodach 32,35 mln zł w 2009 roku.

Rynek zarządzania wierzytelnościami

Wartość rynku zarządzania wierzytelnościami wyniosła w 2010 roku 18 mld zł, z czego 6,6 mld zł przypadało na zakupy wierzytelności (obszar w którym działa Grupa), a pozostałe 11,4 mld zł na inkaso wierzytelności (windykacja na zlecenie). Zgodnie z prognozami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wartość rynku zakupu wierzytelności wzrośnie w 2011 roku do 10 mld zł i 11 mld zł w 2012 r.,

Windykacja pakietów nabytych niesie ze sobą szereg ważnych korzyści w stosunku do windykacji w systemie inkaso. Przede wszystkim, w przypadku windykacji pakietów nabytych, firmy nabywające pakiet zyskują możliwość swobodnego doboru strategii windykacji (metod i narzędzi), natomiast w przypadku pakietów inkaso, strategia windykacji musi być zawsze uzgodniona i zaakceptowana przez klienta.

Istotna różnica dotyczy też czasu trwania procesu windykacji, który w przypadku inkaso jest znacznie krótszy i przez to ogranicza firmom windykacyjnym pełną swobodę działania (np. nie zawsze możliwe jest rozłożenie spłaty zadłużenia na raty, gdyż zazwyczaj wierzyciel akceptuje tylko spłatę pełnej kwoty zadłużenia).

O Presco Group S.A.

Presco Group S.A.jest jednym z wiodących podmiotów działających na rynku inwestycji w wierzytelności masowe w Polsce. Spółka specjalizuje się w nabywaniu pakietów wierzytelności, które przez ich pierwotnych właścicieli zostały uznane za trudne do odzyskania, a następnie dochodzeniu ich zapłaty na własny rachunek, w pierwszej kolejności na drodze polubownej (windykacja miękka z możliwością układu), a w razie konieczności na drodze sądowej (windykacja egzekucyjno-komornicza).

Spółka posiada bogate doświadczenie w nabywaniu i obsłudze wierzytelności detalicznych m.in. od firm telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych, banków, dostawców usług telewizji kablowej i internetu, dostawców mediów (energia elektryczna, gaz, woda). Grupa szacuje, iż jej udział w segmencie wierzytelności pozabankowych wyniósł na koniec 2010 roku około 15%.

Spółka obsługuje obecnie ok. 662 tys. spraw, których łączna wartość nominalna (nominalna wartość początkowa, powiększona o naliczone odsetki i pomniejszona o spłaty osób zadłużonych) sięga ok. 827 mln zł (stan na grudzień 2010 r.).

Grupa planuje dalszy dynamiczny rozwój w zakresie nabywania portfeli wierzytelności pozabankowych, a w ramach dywersyfikacji działalności, zakłada ponadto znaczące zwiększenie udziału w bardzo atrakcyjnym segmencie wierzytelności bankowych.

Spółka posiada certyfikat ISO 9001:2008 w zakresie zarządzania wierzytelnościami.

Obecnymi akcjonariuszami Spółki są założyciele i członkowie Zarządu Spółki - Krzysztof Piwoński (Prezes Zarządu) oraz Wojciech Andrzejewski (Wiceprezes Zarządu) posiadający pośrednio po 50 proc. akcji Spółki.

Opr. MM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »