Prezes giełdowej spółki Trakcja zatrzymany. Usłyszy zarzuty korupcyjne

Prezes zarządu Trakcja S.A. został zatrzymany na zlecenie Prokuratury Krajowej - podała spółka giełdowa w komunikacie, który na pewien czas zachwiał jej kursem. Skontaktowaliśmy się z Prokuraturą Krajową, która przekazała nam, że zatrzymania prezesa Trakcji i kilkunastu innych osób dokonano w śledztwie dotyczącym m.in. wręczania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne. Onet donosi z kolei, że wśród zatrzymanych jest również Ewa K., od 2014 roku burmistrz Sokółki (woj. podlaskie).

Według posiadanych przez spółkę informacji, czynności procesowe są w tokuKurs akcji po publikacji komunikatu załamał się, po pewnym czasie zaczął jednak odrabiać straty.

Reklama

TRAKCJA

2,2600 -0,0200 -0,88% akt.: 14.06.2024, 17:51
  • Otwarcie 2,2800
  • Max 2,3200
  • Min 2,2500
  • Kurs odniesienia 2,2800
  • Suma wolumenu 63 378
  • Suma obrotów 143 921,4400
  • Widełki dolne 2,0600
  • Widełki górne 2,5000
Zobacz również: RENDER GRUPRACUJ BIGCHEESE

Jak poinformował po południu  Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, łącznie zatrzymano 16 osób. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami Onetu zatrzymano również Ewę K., burmistrz Sokółki (woj. podlaskie). Funkcję tę pełni od 2014 roku i w ostatnich wyborach samorządowych została wybrana ponownie, już w pierwszej turze. 

Trakcja to kluczowa spółka dla inwestycji infrastrukturalnych

Trakcja to spółka działająca w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki na krajowym rynku. Zajmuje się m.in. projektowaniem elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, budową i modernizacją torów, a także budową i modernizacją sieci trakcyjnych oraz systemów jej zasilania.

Jak podaje firma na swojej stronie internetowej, jej głównym zamawiającym są PKP Polskie Linie Kolejowe (90 proc. zamówień). "Pozostałe zamówienia obejmują sektor energetyczny oraz infrastrukturę miejskiego transportu szynowego na terenie całej Polski" - informuje spółka.

PKP PLK posiadają pakiet 82,75 proc. akcji Trakcji (spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej PKP PLK od października 2022 r.). Pakiet 7,65 proc. należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kim jest Arkadiusz A., zatrzymany prezes Trakcji?

Arkadiusz A. funkcję prezesa Trakcji zaczął pełnić niedawno, bo 30 kwietnia br. (Rada Nadzorcza podjęła uchwałę ws. powołania go na to stanowisko 18 kwietnia). Ze spółką związany był już wcześniej; od października 2019 r. do czerwca 2022 r. był wiceprezesem ds. operacyjnych. Na tym stanowisku odpowiedzialny był za przygotowanie, realizację i nadzór kontraktów infrastrukturalnych. Później, od sierpnia 2022 roku, pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Polimex Infrastruktura.

Arkadiusz A. ma za sobą wiele lat pracy na stanowiskach menedżerskich w sektorze budowlanym. Był m.in. dyrektorem kontraktu budowlanego w Pol-Aqua, inżynierem budowy i specjalistą ds. roszczeń w Strabag, a także kierownikiem kontraktu budowlanego w Budimex Dromex. Pracował także w PKP Polskich Liniach Kolejowych jako zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji. 

Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach (specjalność - budowa dróg i mostów).

Dlaczego zatrzymano prezesa Trakcji? PK o "wręczanii korzyści majątkowych"

Zwróciliśmy się do Prokuratury Krajowej z prośbą o informację, jakie są powody zatrzymania prezesa Trakcji - i czy mają one związek z jego działalnością w spółce, którą kieruje od zaledwie trzech tygodni, czy też z działalnością w firmach, w których był zatrudniony wcześniej.

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej w przesłanej naszej redakcji wiadomości wskazał, że zatrzymania Arkadiusza A. dokonano na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. "Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 16 osób w śledztwie dotyczącym m.in. wręczania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne. Wśród zatrzymanych jest m.in. Arkadiusz A." - czytamy w mailu od przedstawiciela PK.

"Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury usłyszą zarzuty. Po ich ogłoszeniu prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych" - przekazał nam prokurator Karol Borchólski.

Jak podkreślił, "z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane czynności procesowe", na obecnym etapie PK nie udziela szczegółowych informacji co do zakresu zarzutów oraz prowadzonych czynności procesowych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Trakcja Polska SA | prezes | zatrzymanie | Prokuratura Generalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »