Producent leków na otyłość warty więcej niż Tesla. Akcje wystrzeliły

Notowania duńskiego koncernu farmaceutycznego Novo Nordisk po godz. 20 czasu polskiego rosły o ponad 9 proc. do 136,5 dol. dzięki obiecującym wynikom badań nad nowym lekiem na otyłość. Giełdowy rajd sprawił, że kapitalizacja firmy wzrosła do ok. 610 mld dol., przewyższając tym samym wartość Tesli, szacowaną na ok. 560 mld dolarów.

Duński producent leków osiągnął rekordowy poziom wyceny swoich akcji po tym, jak poinformowano, że I faza badań eksperymentalnego leku na otyłość przyniosła znaczący sukces. Okazało się, że po podaniu amykretyny w tabletkach uczestnicy badania stracili w ciągu 12 tygodni 13,1 proc. masy ciała. W przypadku flagowego już leku tej spółki, Wegovy, odsetek ten wynosił około 6 proc. w analogicznym okresie. 

Inwestorzy przyjęli tę wiadomość z dużym zadowoleniem, bowiem spółka udowadnia, że ma większe plany niż dalsza komercjalizacja dostępnego już na wielu rynkach medykamentu. Cena akcji na amerykańskiej giełdzie po godz. 20 czasu polskiego rosła o ponad 9 proc. do 136,5 dol. Od momentu wprowadzenia na rynek zastrzyków w 2021 roku notowania firmy w USA nieustannie rosły, zaś w Europie znalazła się ona wśród najcenniejszych spółek na rynku kapitałowym. 

Reklama

Popyt na leki na otyłość będzie rósł

Po godz. 20 czasu polskiego w czwartek kapitalizacja rynkowa spółki Novo Nordisk była szacowana na ok. 610 mld dol., co pozwoliło firmie farmaceutycznej wyprzedzić pod względem wartości zarówno producenta aut elektrycznych Tesla, jak i organizację płatniczą Visa. 

- Novo Nordisk daje jasno do zrozumienia, że cząsteczka amykretyny prawdopodobnie będzie stanowić podstawę szybko rozwijającego się asortymentu firmy - powiedział analityk Guggenheima Seamus Fernandez.

Wegovy to obok leku Ozempic flagowy produkt Novo Nordisk. Oba produkty są obecnie dostępne także na polskim rynku. Pierwszy z nich stosowany jest jako lek przeciwcukrzycowy, zaś drugi ma hamować apetyt poprzez wpływanie na łaknienie. Wspomniana amykretyna ma być podstawą dla produktów nowej generacji. 

Dyrektor Novo Nordisk, Lars Fruergaard Jorgensen, cytowany przez Reutersa powiedział, że we wprowadzaniu leków na otyłość będą zdominowane leki w formie zastrzyków, a wersje doustne zostaną wprowadzone później na bardziej zamożnych rynkach Tabletki bowiem są droższe w produkcji, gdyż wymagają dużych ilości składników aktywnych.

Zgodnie z prognozami, rynek leków na otyłość systematycznie będzie rósł ze względu na coraz większe potrzeby społeczeństwa. Jeszcze w tym roku Wegovy ma zostać wprowadzony na rynek chiński.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »