Prometeja Capital rekomenduje KBJ S.A.
Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla akcji KBJ S.A. Ustalamy 12-miesięczną cenę docelową na poziomie 17,13 PLN za akcję, co implikuje 82,23% potencjał wzrostu względem ostatniej ceny zamknięcia na datę wydania raportu.
KBJ zadebiutował na rynku NewConnect w grudniu 2011 roku z wyceną na poziomie 12,8 mln PLN. Od początku swojej przygody na rynku giełdowym Spółka zwiększyła skalę biznesu prawie 6-krotnie. Rok 2018 zamknęła przychodami na poziomie 25,7 mln PLN generowanymi głównie przez świadczenie usług wdrożeniowych, sprzedaż i utrzymanie oprogramowania. Spółka rozwija i sprzedaje również własne rozwiązania dedykowane ekosystemowi SAP. Choć na przestrzeni ostatnich ośmiu lat skala biznesu rosła w średniorocznym tempie ok. 29%, to od debiutu do dnia publikacji niniejszego raportu kapitalizacja Spółki zwiększyła się jedynie o 13,3%. Naszym zdaniem wzrost biznesu oraz perspektywy dalszego rozwoju nie są odzwierciedlone w obecnej wycenie.
Cyfryzacja sektora publicznego napędzi dalsze wzrosty
Na rok 2019 r. prognozujemy sprzedaż na poziomie 31,5 mln PLN (wzrost o 30,2% r/r). Na przychody pozytywnie wpłynie obsługa portfela zamówień zbudowanego głównie w oparciu o sektor publiczny oraz kumulacja przesuniętych rozliczeń kontraktów obsługiwanych w 2018 r. W kolejnych latach oczekujemy dalszych wzrostów biorąc pod uwagę skalę bieżących kontraktów oraz intensyfikację sprzedaży własnego oprogramowania. W naszych prognozach nie przewidujemy żadnych dodatkowych przejęć biznesów czy portfeli klientów, jak miało to miejsce w 2017 roku.
Rekordowa wartość portfela kontraktów do realizacji
Wartość pozyskanych i ujawnionych przez KBJ nowych zleceń od początku 2018 roku do dnia publikacji niniejszej rekomendacji opiewa na kwotę prawie 130 mln PLN brutto. Spółka pozyskała znaczące kontrakty na współpracę m.in. z Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu, Polską Spółką Gazownictwa, KGHM i Ministerstwem Sprawiedliwości. Poza wyżej wymienionymi, KBJ zawarł także umowy m. in. z Ministerstwem Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące dostawy platformy i realizacji projektu z zakresu analityki biznesowej w chmurze obliczeniowej, PGNiG S.A. w zakresie analityki biznesowej. Umowa zawarta z PKN Orlen S.A. dotyczy migracji i rozwoju hurtowni danych, a z PKP S.A. - elektronicznych sprawozdań finansowych. Portfolio kontraktów Spółki obejmuje ramową współpracę z PGE Systemy w zakresie usług informatycznych SAP oraz ponad 10 nowych umów sprzedaży oprogramowania własnego. Ostatnio oferta Spółki w zakresie wsparcia dla oprogramowania SAP została również uznana za najkorzystniejszą przez NBP.
Marża pod presją w 2019, pomagać zacznie sprzedaż własnego software
Przewidujemy w 2019 roku spadek marżowość EBITDA rok do roku o 0,3 p.p. (4,8% vs. 5,1%) z uwagi na plany Zarządu dotyczące zwiększenie zatrudnienia o ok. 20%, ponoszone nakłady na rozwój własnego oprogramowania, znaczące prace wdrożeniowe oraz utrzymującą się presję na wzrost wynagrodzeń w gospodarce. Spodziewamy się poprawy rentowności EBITDA od 2020 r. z uwagi na zakończenie integracji zespołu, znaczące wpływy z obsługiwanych kontraktów oraz dalszą intensyfikację sprzedaży własnego oprogramowania, które pozwala uzyskiwać wyższą rentowność.
Dywidenda w niedługiej przyszłości
W KBJ ustanowiono politykę dywidendową. Począwszy od 2013 roku Spółka co roku wypłacała dywidendę. Zakładamy jednak brak wypłaty w 2019 roku ze względu na niespełnienie wszystkich warunków określonych w polityce. Oczekujemy jednak powrotu do dzielenia się zyskiem już od 2020 r.