Reklama

PZU może wypłacić dywidendę?

PZU może wypłacić dywidendę bliską 100 proc., ale czeka na zalecenia KNF przed podjęciem decyzji.

- PZU może wypłacić dywidendę bliską górnej granicy 50-100 proc. zakresu wyznaczonego w polityce dywidendowej, choć zapewne nie 100-procentową, ale z decyzją co do wysokości dywidendy czeka na rekomendację KNF - powiedział dziennikarzom prezes PZU Andrzej Klesyk.

"Jeśli chodzi o ustalenia w sprawie dywidendy to czekamy na wskazówki KNF dla sektora ubezpieczycieli" - powiedział Klesyk.

"Będziemy starali się wypłacić dywidendę zgodnie z polityką dywidendową, sądzę, że dywidenda znajdzie się bliżej górnej granicy widełek (50-100 proc.). Uważam że nie byłoby dobrze wypłacać 100 proc. zysku" - dodał. Zdaniem Klesyka, PZU może spełnić wszystkie kryteria wyznaczone przez KNF.

Reklama

OPINIA

Andrzej Jakubowiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF): Będziemy prosili, przygotowujemy takie stanowisko, żeby PZU zatrzymało 25% zysku za 2011 r. w spółce.

Komentarz DM Banku BPS

Zakładając wypracowanie przez PZU 2,5 mld PLN skonsolidowanego zysku netto za 2011 r. i 75% stopę wypłaty dywidendy, na akcję przypadałoby blisko 21,71 PLN dywidendy (DPS), natomiast stopa dywidendy (DY) wyniosłaby blisko 6,4% - przy kursie na 341,00 PLN. Nasze dotychczasowe oczekiwania dotyczące stopy dywidendy za 2011 r. wynosiły 90%. Zalecenie nadzoru obniża oczekiwaną dywidendę o blisko 4,04 PLN na akcje, tj. pomniejszają stopę dywidendy (DY) o 1,2 pkt. proc. do 6,4%.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała kryteria dotyczące wypłaty dywidend przez ubezpieczycieli. Zdaniem KNF dywidendy nie powinny wypłacać firmy, które:

1) posiadają wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych poniżej 160% dla zakładów działu I lub 200% dla zakładów typu II,

2) otrzymały ocenę BION za 2010 gorszą niż 2,5,

3) w stres testach dla któregokolwiek rodzaju ryzyka wykazały spadek pokrycia wymagań kapitałowych poniżej 110%,

4) w 2011 wykazały niedobór środków własnych w okresach kwartalnych lub miesięcznych.

Pozostałe zakłady ubezpieczeń powinny ograniczyć wypłatę dywidendy maksymalnie do 75% wypracowanego w 2011 zysku. Rekomendacja komisji oznacza, że dywidenda z PZU miałaby zostać ograniczona do 75% zysku, co jest zgodne z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicielami KNF w mediach.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »