Reklama

Qumak zdobył kolejny kontrakt w sektorze naukowym

Qumak wyposaży Data Center w ramach Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO). Spółka podpisała właśnie umowę podwykonawczą z generalnym wykonawcą projektu - Eiffage Polska Budownictwo SA. Jej wartość to ponad 9,5 mln zł brutto.

Qumak wyposaży Data Center w ramach Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO). Spółka podpisała właśnie umowę podwykonawczą z generalnym wykonawcą projektu - Eiffage Polska Budownictwo SA. Jej wartość to ponad 9,5 mln zł brutto.

Zgodnie z umową Qumak będzie odpowiedzialny za dostawę i instalację spełniającego najwyższe standardy technologiczne kompleksowego węzła elektroenergetycznego oraz zapewni podniesienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego znajdujących się w obiekcie zaawansowanych technologicznie urządzeń. Qumak zajmie się również przez 5 lat obsługą serwisową data center. Wartość zlecenia to 9,51 mln zł brutto. Zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2015 roku.

Generalny projekt CBPIO obejmuje budowę centrum danych (budynku tzw. sal technologicznych, w skrócie BST) oraz powiązanego z nim obiektu laboratoryjno-biurowego. Wyspecjalizowane laboratoria ICT (Information and Communications Technology) będą zintegrowane ze światłowodową siecią naukową PIONIER. Za jej pośrednictwem staną się dostępne dla polskiego i zagranicznego środowiska naukowego, a także podmiotów działających w obszarze badań oraz innowacji ICT. Tym samym CBPIO stanowić będzie ważny element europejskiej przestrzeni badawczej. Kompleks obiektów CBPIO stanie się główną siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które jest inwestorem projektu.

Reklama

- Zlecenie od PCSS obejmuje dwie z naszych flagowych specjalizacji, czyli wykonawstwo i wyposażenie centrów danych oraz, branżowo, sektor naukowy - mówi Jacek Suchenek, członek zarządu Qumak. - Nie wykluczamy możliwości rozpoczęcia ewentualnej współpracy z PCSS na linii biznes - nauka w ramach prowadzonych przez nas działań R&D - dodaje.

Prace w ramach projektu CBPIO to kolejne zlecenie realizowane przez Qumak dla segmentu naukowego-edukacyjnego. Firma wykonuje obecnie infrastrukturę budynkową dla Laboratorium Centralnego CEZAMAT (Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii), które będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków laboratoryjno-badawczych. Ponadto spółka wykonywała podobne zlecenia w Parku i Inkubatorze LifeScience w ramach Jagiellońskiego Centrum Innowacji, w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH, Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz Centrum Nauki Kopernik.

Jednocześnie to już 46. zlecenie na wyposażenie Data Center w portfolio integratora. Łącznie spółka wykonała ponad 9 000 mkw powierzchni serwerowej o wartości ponad 400 mln zł.

- - - - -

Qumak

Qumak to polska spółka giełdowa, czołowy integrator polskiego rynku teleinformatycznego. Firma projektuje, realizuje i serwisuje innowacyjne rozwiązania informatyczne i technologiczne. Wiedza eksperckiej kadry i partnerstwo ze światowymi liderami technologicznymi sprawiają, że spółka dysponuje unikalnym na polskim rynku potencjałem. Odbiorcami firmy są instytucje i urzędy administracji publicznej, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa i korporacje działające w sektorach m.in.: telekomunikacyjnym, bankowo-finansowym, energetycznym, przemysłowym czy budowlanym.

CBPIO

Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO) będzie stanowiło bazę dla rozwoju badań i wdrożeń w zakresie e-infrastruktury oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) Kompleks obiektów CBPIO stanie się główną siedzibą Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Centrum jest zlokalizowane w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Poznańskiej, z którą PCSS łączy współpraca w ramach Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii Informacyjnych (WCZTI). W ramach CBPIO powstanie centrum danych, tzw. budynek sal technologicznych oraz powiązany z nim obiekt laboratoryjno-biurowy. Całkowita wartość projektu współfinansowanego przez Unię Europejską wynosi prawie 100 mln zł. Centrum wpisuje się w koncepcję rozwoju miasta przedstawioną w strategii "Poznań 2030?. Przyczynia się ono do rozwoju innowacyjnych rozwiązań, m.in. w ramach Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego, którego PCSS jest członkiem-założycielem. Ponadto realizacja CBPIO ma być kolejnym krokiem w kierunku zrealizowania wizji Internetowej Doliny Warty.

Opr. KM

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »