Reklama

Ranking Blue Chipów - ponadprzeciętny marzec

W marcu na GPW zawitało pierwsze ocieplenie, a zza ciemnych chmur wyjrzało wiosenne słońce, które zachęciło byki do odrabiania strat. Po dwóch poprzednich miesiącach, kiedy WIG20 kończył na minusie, doczekaliśmy się wreszcie zielonych kolorów na parkiecie.

Pomimo nie najlepszych nastrojów panujących na rynku pod koniec lutego, indeks największych spółek w Polsce pokazał w marcu bardzo duży potencjał. Niewielu członków rynku uważało, że indeks w jeden miesiąc jest w stanie odrobić przecenę akcji z poprzednich dwóch miesięcy.

Tymczasem uaktywniły się byki i pociągnęły kurs akcji nadspodziewanie skutecznie do góry. W marcu indeks blue chipów startował z poziomu 2288,85 punktów, by po pierwszym fantastycznym tygodniu, w którym obserwowaliśmy wyłącznie wzrosty dobić do 2406,55 punktów. Kolejne poziomy, na które zawitał nasz rodzimy indeks to 2465,98 i 2495,65 punktów.

Zmiany kursu indeksu WIG20 w marcu

Do bardzo ważnego wydarzenia doszło 30 marca. Kurs zamknięcia indeksu WIG20 zanotował bowiem nowy szczyt od czasu zakończenia bessy w lutym zeszłego roku. W przedostatni dzień marca byki przełamały opór i uplasowały się na poziomie 2506,24 pkt. Od kilku miesięcy kurs indeksu zbliżał się do tego magicznego poziomu, do tej pory podaż zawsze zwyciężała jednak nad popytem.

Zmiany wolumenu indeksu WIG20 w marcu

Podsumowując, indeks WIG20 w marcu zakończył swoje notowania zwyżką o 9,03 proc. i był to pierwszy wzrost na koniec miesiąca w bieżącym roku. Sukces rynku potwierdził też wolumen, który plasował się na wyższym poziomie niż w lutym.

W marcu nastąpiła mała wymiana w składzie WIG20. 22 marca nowym członkiem indeksu stało się PGE, które zajęło miejsce AGORY. Pozostałych osiem dni sesyjnych nie było jednak tak spektakularnych i nie wyniosło kursów akcji na wyżyny. Na pewno inwestorzy mogą się jednak cieszyć z faktu, że żadna spółka nie zakończyła miesiąca ujemną stopą zwrotu, a wszystkie spółki zanotowały wzrost. Dokładnie połowa spółek osiągnęła lepszy wynik niż indeks WIG20.

Najgorszy wynik w marcu uzyskał energetyczny CEZ. Jego miesięczny zysk wyniósł 1,8 proc. Nie zachwyciły również: ASSECO - 2,25 proc., PGNIG - 3,68 proc. oraz PEKAO - 4,4 proc. Porównując te wyniki do indeksu, widać że te spółki nie były dobrym wyborem w zeszłym miesiącu. Natomiast z drugiej strony, spółki zasługujące na wyróżnienie poprzez największe wzrosty kursów to: CERSANIT - 25,23 proc, BIOTON - 21,05 proc. oraz POLIMEXMOSTOSTAL - 20,85 proc.

Sprawdź bieżące notowania GPW na naszych stronach

Zaprezentowany poniżej wykres przedstawia dzienne zachowanie indeksu WIG20, w konfrontacji z najlepszą i najsłabszą spółką w marcu.

Podsumowując mijający miesiąc, trzeba docenić siłę popytu jaka pojawiła się na rynku GPW. Na koniec lutego nie było bowiem wielu optymistycznie nastawionych inwestorów. Faktem jest, że w poprzednich dwóch miesiącach byliśmy świadkami dużej korekty (porównywalnej z tą w czerwcu i w lipcu), której wielu graczy mogło się przestraszyć. Odrobienie 230 punktów i wybicie oporu na poziomie 2500 pkt., to jednak niewątpliwie ogromny sukces byków, które pociągnęły rynek do góry. Na warszawskim parkiecie w niepamięć poszły już problemy makroekonomiczne Grecji, czy Hiszpanii, które były głównym powodem obniżających się kursów na rynkach w poprzednich miesiącach. Po przebiciu bardzo ważnego psychologicznego punktu indeks WIG20 daje jednak nadzieję na dalszy wzrost, czego z pewnością z niecierpliwością wyczekują inwestorzy.

Paweł Sobczak, redaktor portalu IPO.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »