Reaktor jądrowy w Grupie Azoty Police. Jest porozumienie ws. budowy MMR

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały dziś porozumienie o budowie reaktora MMR - poinformowały strony w komunikacie. W najbliższym półroczu zostanie opracowany program badawczy oraz plan budowy i eksploatacji instalacji MMR.

"Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro-Modular Reactor) od USNC" - poinformowały strony w środę.

Dodano, że w najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR. "Zgodnie z założeniami na pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR o mocy 30 MWt. Reaktor będzie służyć, jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy" - wskazały strony porozumienia.

Reklama

Dodano, że reaktor zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police, co zapewni możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji zeroemisyjnego źródła energii MMR z obiektem przemysłowym.

"Współpraca w tym zakresie pozwoli na opracowanie planu wdrożenia na pełną skalę wykorzystania energii jądrowej do procesów chemicznych i wytwarzania pary oraz wodoru w obiektach Grupy Azoty Police. Będzie to kolejny, istotny krok w kierunku dekarbonizacji procesów technologicznych Grupy Kapitałowej Grupa Azoty" - podkreślono.

Istotne rozwiązanie dla dekarbonizacji przemysłu

Przypomniano, że porozumienie zostało zawarte w ramach amerykańsko-polskiej współpracy w tym obszarze, formalnie ustanowionej na mocy umowy międzyrządowej z lutego 2021 r.

- Wysokotemperaturowy chłodzony gazem MMR jest postrzegany jako istotne rozwiązanie dla dekarbonizacji przemysłu. Wdrożenie naszych wysokotemperaturowych baterii jądrowych wraz z Grupą Azoty i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym otwiera drogę do dekarbonizacji oraz budowy nowoczesnej infrastruktury jądrowej oraz rozwoju kadr energetyki jądrowej w Polsce - wskazał dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation Francesco Venneri.

Zwrócił uwagę, że projekt jest przykładem wsparcia USA w obszarze niezależności energetycznej Polski.

- Wraz z naszym partnerem Hyundai Engineering Corporation w pełni popieramy plany Grupy Azoty dotyczące redukcji śladu węglowego i mamy przyjemność zaoferować Uniwersytetowi Zachodniopomorskiemu możliwości badań przemysłowych naszego mikroreaktora wysokotemperaturowego - zapewnił Francesco Venneri.

Zaznaczono, że porozumienie zakłada również możliwość organizacji szkoleń dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w tym umożliwienie przeprowadzenia praktycznych badań stosowanych związanych z produkcją czystej energii MMR.

POLICE

7,6400 0,0800 1,06% akt.: 17.01.2025, 18:01
  • Otwarcie 7,5600
  • Max 7,6600
  • Min 7,5600
  • Kurs odniesienia 7,5600
  • Suma wolumenu 1 143
  • Suma obrotów 8 709,7600
  • Widełki dolne 6,8200
  • Widełki górne 8,3000
Zobacz również: GRUPAAZOTY PCCROKITA POLWAX
PAP
Dowiedz się więcej na temat: małe reaktory jądrowe | energetyka jądrowa | Grupa Azoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »