Rekomendacje rady nadzorczej
Wczoraj (30.01.2014) ukazał się bardzo ciekawy komunikat spółki Mobile Factory, poruszający kwestię rekomendacji wydawanych przez radę nadzorczą.
Rekomendacja...
W komunikacje bieżącym z 30 stycznia 2014 roku spółka Mobile Factory podała, że rada nadzorcza "uchwałą nr 1, zarekomendowała zarządowi spółki włączenie zakupionych udziałów (...) w pozycję inwestycji krótkoterminowych - tj. przeznaczonych do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu - w sprawozdaniu finansowym za IV kwartał 2013 roku oraz w sprawozdaniu finansowym za 2013 rok" (treść raportu dostępna jest tutaj: "Uchwała Rady Nadzorczej oraz Zarządu w sprawie sposobu klasyfikacji zakupu udziałów w spółkach z o.o. w sprawozdaniu finansowym za 2013 rok (raport nr 15/2014)" http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=1987815). Pomijając w tym momencie prawidłowość zaleceń wskazanych w komunikacie (do tego niezbędne by było posiadanie dodatkowych informacji, w szczególności pełnej treści umowy), ciekawym wydaje się słowo "zarekomendowano" i to ono będzie przedmiotem mojego zainteresowania....czy polecenie?
Zgodnie z art. 3751 Kodeksu spółek handlowych "walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki". Nie ma zatem w przepisach zakazu wydawania rekomendacji.
Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwa Naukowego PWN, polecenie to "wypowiedź nakazująca komuś wykonanie jakiejś czynności". Natomiast rekomendacja może zostać zdefiniowana jako: "informacje, zalecające lub sugerujące, bezpośrednio lub pośrednio, określone zachowania".
A zatem rekomendacje nie mają wiążącego charakteru dla zarządu w zakresie związanym z prowadzeniem spraw spółki, w tym również w zakresie sprawozdawczości finansowej. W tym bowiem aspekcie zarząd ma pełną autonomię działania.
Można podsumować, że polecenie ma charakter wiążący i nie pozostawia osobie prawa wyboru, natomiast rekomendacja jest tylko sugestią.
Osobnego komentarza wymaga zapewne również fakt jaki jest rzeczywisty odbiór rekomendacji przez organ podwładny, jakim jest zarząd w stosunku do rady nadzorczej. Zapewne w niektórych przypadkach, choć faktycznie jest formalnie zasadnicza różnica, to jednak realny wydźwięk rekomendacji będzie zbliżony do polecenia.
Jednak do zupełnie innych wniosków możemy dojść analizując rekomendację rady nadzorczej w kontekście odpowiedzialności jaka została jej przypisana w ustawie o rachunkowości. Otóż zgodnie z zapisami art. 4a:
"1. Kierownik jednostki (tj, zarząd) oraz członkowie rady nadzorczej (...) są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w niniejszej ustawie (o rachunkowości).
2. Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej (...) odpowiadają solidarnie wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie obowiązku wynikającego z ust. 1."
Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób rada nadzorcza (jako organ) ma wyrazić swoje zdanie w zakresie wątpliwości lub sugestii (rekomendacji) co do sprawozdania finansowego, w innej formie niż właśnie w uchwale. Natomiast wątpliwości "pojedynczego" członka zarządu jeszcze trudniej wyrazić, gdyż rada nadzorcza jest organem kolegialnym.
Piotr Rybicki