Rekordowy okres dla polskiej giełdy. Najwyższe przychody w historii

W I kw. 2024 r. Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła zysk netto w wysokości 27,4 mln zł, co oznacza wzrost o 0,4 mln zł r/r - podała w czwartek w komunikacie GPW. Dodano, że przychody ze sprzedaży w tym okresie wyniosły zaś 118,2 mln zł. To historyczne maksimum.

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła w pierwszym kwartale 2024 r. rekordowe przychody ze sprzedaży na poziomie 118,2 mln zł, co stanowi wzrost o 5,3 proc. rok do roku. Zysk netto zwiększył się o 2,1 proc r/r do 27,2 mln zł, mimo spadku EBITDA o 8,8 proc. do 31,8 mln zł. 

Jak podkreślono w raporcie, warszawski rynek utrzymuje silną pozycję w Europie, zajmując według danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) za I kwartał 2024 roku jedno z najwyższych miejsc pod względem wzrostu wartości obrotów sesyjnych akcjami oraz trzecie pod względem wskaźnika obrotu. Indeksy GPW odnotowały również znaczący wzrost od początku roku i osiągają historyczne maksima.

Reklama

Polska giełda na europejskim podium. GK GPW ma co świętować

Zwrócono uwagę, że polski rynek kapitałowy kontynuował w pierwszym kwartale br. trend wzrostowy. Rosnącym indeksom towarzyszyły istotne wzrosty wolumenu obrotu. Jak wynika z danych FESE, obroty sesyjne na Głównym Rynku w pierwszym kwartale tego roku osiągnęły poziom 82,7 mld zł, a ich wzrost o 18,4 proc. r/r był wśród najwyższych w Europie - czytamy w komunikacie operatora warszawskiego parkietu.

Warszawska giełda zajęła również trzecie miejsce w Europie pod względem płynności, ze wskaźnikiem obrotu na poziomie 39 proc. Aktywność inwestorów utrzymywała się na wysokim poziomie także w kwietniu. Obroty akcjami na Głównym Rynku osiągnęły poziom 31,1 mld zł, co oznacza wzrost o 78,5 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. 

"Ostatnie siedem miesięcy to bardzo dobry czas dla warszawskiej giełdy. Wysokim obrotom na rynku towarzyszą historyczne wzrosty indeksów. Od połowy października 2023 roku indeks szerokiego rynku WIG oraz indeks dużych spółek WIG20 zyskały już ponad 30 proc. To jedne z najlepszych wyników na świecie" - zaznaczył prezes zarządu GPW Tomasz Bardziłowski, cytowany w komunikacie. 

Wyniki finansowe GPW poprawiły się niemal w każdym aspekcie. Ale jest jedna rysa

Przychody z rynku finansowego zwiększyły się o 11,6 proc. r/r do 74,2 mln zł, natomiast na rynku towarowym odnotowano spadek przychodów o 4,2 proc. r/r do 39,6 mln zł. Przychody ze sprzedaży informacji z rynku finansowego i towarowego były najwyższe w historii grupy i wyniosły 15,8 mln zł - dodano.

Pomimo wzrostu przychodów do rekordowego poziomu, wynik EBITDA (czyli zysk przed zapłaceniem należnych odsetek i podatków, a także z uwzględnieniem środków amortyzacyjnych, w tym tych przekazywanych na inwestycje - red.) po trzech miesiącach 2024 roku wyniósł 31,8 mln zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. wobec wyniku uzyskanego w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. 

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale wyniósł 27,2 mln zł i był o 2,1 proc. wyższy niż przed rokiem. Koszty operacyjne wzrosły o 9,5 proc. r/r do 94,4 mln zł. Tak jak w poprzednich latach, także i w pierwszym kwartale 2024 roku grupa zawiązała rezerwę z tytułu rocznych opłat za nadzór nad rynkiem kapitałowym, która wyniosła 15,65 mln zł, o 0,2 mln zł więcej niż rok wcześniej.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GPW w Warszawie SA | polska giełda | wyniki finansowe | inwestowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »