S&P obniżył rating PGNiG

Agencja S&P obniżyła długoterminowy rating PGNiG do BBB z BBB+ i umieściła go na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - podała agencja w komunikacie. Zarząd PGNiG zapewnia, że sytuacja płynnościowa spółki jest bezpieczna.

Agencja S&P obniżyła długoterminowy rating PGNiG do BBB z BBB+ i umieściła go na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - podała agencja w komunikacie. Zarząd PGNiG zapewnia, że sytuacja płynnościowa spółki jest bezpieczna.

Obniżenie ratingu jest związane z pokazaniem przez spółkę słabych wyników finansowych po drugim kwartale 2012 r.

W opinii S&P wyniki finansowe PGNiG za 2012 rok będą poniżej wcześniejszych oczekiwań agencji na skutek obniżenia zyskowności spółki spowodowanego przez polski system taryf na paliwo gazowe, który nie pozwala na pokrycie kosztów zakupu gazu z importu w pełnym zakresie i bez zbędnej zwłoki. Jeśli taryfa na paliwo gazowe nie zostanie znacząco zwiększona, w ocenie agencji istnieje ryzyko poniesienia przez spółkę straty operacyjnej w 2012 roku.

Reklama

PGNiG poinformowało w odrębnym komunikacie, że wpływ na zmianę ratingu przez agencję miały czynniki, na które spółka nie miała wpływu. Zdaniem zarządu, sytuacja płynnościowa spółki jest bezpieczna, a jej potrzeby finansowe w związku z realizacją programu inwestycyjnego w 2012 roku są zaspokojone.

"Jednak utrzymanie solidnego ratingu inwestycyjnego jest niezwykle ważne dla zarządu, szczególnie w świetle prowadzonych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne państwa, ponieważ w istotny sposób wpływa na możliwości oraz koszt finansowania tych inwestycji" - napisano w raporcie.

PGNiG SA oczekuje, że odpowiednie decyzje związane z ceną paliwa gazowego, a także uruchomienie produkcji na nowych złożach poprawią wskaźniki finansowe spółki, co w konsekwencji będzie miało pozytywny wpływ na ocenę kredytową.

"Mając na uwadze konieczność poprawy sytuacji finansowej spółki, zarząd optymalizuje koszty. Od zeszłego roku znacząco zwiększono import tańszego gazu z kierunku zachodniego i południowego (...). Dodatkowo już w końcu 2011 roku podjęto działania restrukturyzacyjne w grupie kapitałowej PGNiG, które objęły między innymi spółki budowlano-montażowe i centralę spółki, natomiast od 1 września 2012 roku także oddziały obrotu gazem oraz oddziały sektora górniczego" - podano w komunikacie.

Z kolei we wtorek Moody's poinformował, że umieścił rating PGNiG na poziomie Baa1 na liście obserwacyjnej ze wskazaniem do obniżenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bbb | sytuacja | rating
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »