Setanta SA inwestuje w branżę e-sportu
Setanta SA, spółka notowana na głównym rynku GPW w Warszawie, będąca grupą kapitałową (jednostką inwestycyjną) skoncentrowaną na trzech obszarach: projektach globalnych, projektach lokalnych oraz nieruchomościach, dokonała inwestycji w spółkę z branży e-sportu. Emitent objął 20 proc. udziałów w PRIDE Gaming Sp. z o.o. (z koinwestorem łącznie 30 proc.).
Spółka podpisała umowę inwestycyjną z organizacją e-sportową PRIDE Gaming Sp. z o.o. i razem z koinwestorem objęła 30 proc. udziałów w kapitale zakładowym tego podmiotu. PRIDE Gaming jest nowoczesną organizacją sportów elektronicznych i prowadzi m.in. drużynę Counter Strike: Global Offensive - Mistrzów Polskiej Ligi Esportowej, a także Zdobywców Pucharu Polski. Jest ona również członkiem założycielem polskiej ELIGI. Setanta SA od dłuższego czasu analizowała branżę e-sportu i przygotowywała się do odpowiedniej inwestycji. Emitent dostrzega perspektywę dynamicznego wzrostu e-sportu w kolejnych latach i liczy na wysoką stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału.
- Branża e-sportu jest na fali wznoszącej - ilość osób grających lub oglądających zawody e-sportowe (stream) dynamicznie rośnie, a coraz większe budżety reklamowe są inwestowane w ten segment ze względu na chęć dotarcia do szerokiej grupy młodych konsumentów, którzy nie są zainteresowani tradycyjnymi mediami. Ponadto, emocje, które towarzyszą e-sportowi są większe niż w tradycyjnym sporcie (szybsza akcja, większa liczba zwrotów akcji). Zwiększa się też grupa młodych ludzi, dla których e-sport jest ważniejszy od tradycyjnego sportu. Trudno jest dzisiaj oszacować możliwą stopę zwrotu z inwestycji w PRIDE Gaming Sp. z o.o. Dużo zależy od tego, czy spółce powiedzie się plan rozwoju w kierunku profesjonalnej organizacji e-sportowej. Wtedy stopa zwrotu w okresie kilku lat może mieć ponadprzeciętną wartość - komentuje Piotr Boliński, członek zarządu spółki Setanta SA.
Rynek e-sportu należy obecnie do najszybciej rozwijających się w Europie, a w Polsce liczba odbiorców w tej branży notuje najwyższy wzrost. Wynika to przede wszystkim ze skutecznego wykorzystania nowoczesnych oraz innowacyjnych kanałów komunikacji do budowania promocji turniejów, drużyn, a także wydarzeń e-sportowych. Zgodnie z szacunkami, do końca 2020 r. wartość globalnego rynku e-sportu ma sięgnąć blisko 1,5 mld dolarów. Wejście w branżę sportu elektronicznego wpisuje się w założenia strategii oraz polityki inwestycyjnej Setanta SA. PRIDE Gaming posiada bowiem nie tylko lokalny, ale również globalny potencjał rozwoju.
- Polski rynek wydaje się bardzo interesujący, ponieważ dopiero od tego roku scena e-sportowa zaczyna się profesjonalizować w obszarze organizacyjnym. Drużyny stają się podmiotami prawnymi, pojawiają się także większe pieniądze od sponsorów i reklamodawców, nie tylko związanych z branżą komputerową. Również inicjatywę budowy ELIGI - zrzeszającej kluby, które partycypują w zyskach (na wzór piłkarskiej ekstraklasy), postrzegamy jako element profesjonalizowania się branży. W związku z powyższym oraz dynamiką całego segmentu chcemy, aby Setanta partycypowała w tym imponującym wzroście nowego rynku - zakończył Boliński.
W czerwcu 2017 roku emitent przystąpił do Programu Wspierania Płynności. Spółka złożyła także wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wpis do rejestru wewnętrznie zarządzających ASI.
Setanta SA to konsekwentnie budowana grupa kapitałowa (jednostka inwestycyjna), skoncentrowana na trzech obszarach: projekty globalne, projekty lokalne oraz nieruchomości. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w styczniu 2017 r., przechodząc na niego z rynku NewConnect, na którym była notowana od stycznia 2013 r. Głównym celem emitenta jest długoterminowy wzrost wartości jego aktywów netto.
Opr. MD