Silniejsza współpraca z Deutsche Börse
Wiedeńska giełda NEWEX ujawniła w środę plany, pozwalające jej na zwiększenie roli w handlu akcjami środkowoeuropejskich spółek. Zakładają one ściślejszą współpracę z Deutsche Börse.
Zmiany, które mają pomóc wiedeńskiej giełdzie, zakładają jej integrację z trzecim segmentem giełdy we Frankfurcie (tzw. Freiverkehr), gdzie obecnie obraca się GDR-ami środkowoeuropejskich spółek. Połączenie to umożliwi handel na NEWEX za pośrednictwem nowoczesnego systemu obrotu Xetra, a w planach jest też uruchomienie systemu notowań ciągłych.
- Dotychczasowe efekty działalności uznajemy oczywiście za porażkę. Jednak planowane zmiany, które prawdopodobnie wejdą w życie już latem br., pozwalają optymistyczniej patrzeć w przyszłość - powiedział Parkietowi Lars Hofer, rzecznik NEWEX. - Wciąż prowadzimy rozmowy z potencjalnymi emitentami z Europy Środkowej, w tym z Polski, i liczymy, że zdołamy ich zachęcić do wybrania naszego rynku - dodał. Według L. Hofera, trudno jednak przypuszczać, by w najbliższych miesiącach na wiedeńskim rynku pojawiły się nowe spółki.
- Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku znajdzie się na NEWEX 15-20 nowych emitentów z Europy Środkowowschodniej, w tym może kilku z Polski, spośród których część wejdzie tylko na nasz rynek w drodze pierwotnej oferty publicznej, reszta zaś będzie notowana pod postacią GDR-ów - zaznaczył rzecznik austriackiej giełdy, dodając, że do tego kroku powinny ich zachęcić zapowiedziane wczoraj zmiany.
- Do tej pory NEWEX, nie odniósł sukcesu. Podczas listopadowego debiutu giełdy wprawdzie rozpoczęto obrót papierami ponad 80 spółek, jednak większość wybrała GDR-y (aż 40 firm rosyjskich, i 3 z Polski - TP SA, Softbank i Netia), zaś na debiut na tym parkiecie zdecydowało się tylko 5 spółek (żadna z Polski). W pierwszych czterech miesiącach 2001 r. łączne obroty na NEWEX oraz trzecim segmencie giełdy frankfurckiej wyniosły tylko 860 mln euro.