Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej PZU

Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej PZU - wynika z wniosku o uzupełnienie porządku obrad NWZ ubezpieczyciela zwołanego na 12 kwietnia.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że umieszczenie w porządku obrad NWZ punktu dotyczącego zmian w składzie Rady Nadzorczej "ma na celu wzmocnienie sprawowanego przez Radę Nadzorcą nadzoru nad działalnością spółki".

- - - - -

Marcin Chludziński został p.o. prezesa PZU

Rada nadzorcza PZU oddelegowała Marcina Chludzińskiego, członka rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu PZU SA, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - poinformowała spółka w komunikacie.

Dotychczasowy prezes PZU Michał Krupiński został w środę odwołany przez radę nadzorczą.

Chludziński od stycznia 2016 roku jestem prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz członkiem rady nadzorczej PZU SA. W ARP odpowiada m.in. za strategię i rozwój grupy kapitałowej, nadzoruje również procesy restrukturyzacyjne spółek. Odpowiada za tworzenie optymalnych warunków dla inwestorów w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych.

Reklama

Michał Krupiński na funkcję prezesa PZU został powołany w styczniu 2016 r. Zastąpił na tym stanowisku prezesa Andrzeja Klesyka, który zrezygnował z tej funkcji w grudniu 2015 roku.

- - - - -

22 marca informowaliśmy: Michał Krupiński odwołany z funkcji prezesa zarządu PZU

Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej informuje, że 22 marca 2017 roku rada nadzorcza spółki odwołała z dniem 22 marca 2017 roku Michała Krupińskiego z funkcji prezesa zarządu PZU SA i ze składu zarządu PZU SA.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Uchwała nie zawiera informacji o przyczynach odwołania. Zgodnie z art. 369 § 5 Kodeksu spółek handlowych mandat Michała Krupińskiego wygasa z dniem 22 marca 2017 roku.

Michał Krupiński na funkcję prezesa PZU został powołany w styczniu 2016 r. Zastąpił na tym stanowisku prezesa Andrzeja Klesyka, który zrezygnował z tej funkcji w grudniu 2015 roku.

Michał Krupiński

Od 2011 roku prezes Merrill Lynch Polska i szef bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Wcześniej w latach 2008-2011 Alternate Executive Director - Członek rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Współdecydował o propozycjach pożyczek i gwarancji IBRD, kredytów i gwarancji IDA, IFC, gwarancji inwestycji oraz strategii i politykach Banku Światowego. W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki. Posiada dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom studiów eksperckich w zakresie ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University. W 2012 roku uhonorowany został tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum.

Biegle posługuje się językami obcymi: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

15 marca br. informowaliśmy: Spółka ma zacząć zarabiać na polisach komunikacyjnych

- Oczekuję, że w bieżącym roku nastąpi odwrócenie negatywnego trendu w ubezpieczeniach komunikacyjnych i ten segment działalności uzyska rentowność mierzoną wskaźnikiem mieszanym - poinformował na konferencji prasowej prezes PZU Michał Krupiński.

- Liczymy, że w tym roku osiągniemy już rentowność liczoną wskaźnikiem mieszanym w ubezpieczeniach komunikacyjnych - dodał. Na koniec ubiegłego roku wskaźnik dla grupy PZU wyniósł 103,1 proc. wobec 108,3 proc. przed rokiem (jeśli wskaźnik wynosi 108 to oznacza, że do każdych 100 zł polisy spółka dopłaca 8 zł).

- W ciągu 10 ostatnich lat trwała wojna cenowa, do 2015 roku jako PZU obniżaliśmy składkę, a wzrosła wartość i częstotliwość szkód. PZU mógł pozwolić sobie na to by ceny weryfikować inaczej niż rynek, podnosiliśmy ceny bardzo umiarkowanie, a i tak zdobyliśmy 700 tys. nowych klientów - dodaje Tomasz Kulik, członek zarządu PZU.

W 2016 roku, po raz pierwszy w historii, PZU przekroczył kwotę 20 mld zł składki przypisanej brutto (wzrost r./r. o 10,1 proc.). Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 3 mld zł z 2,9 mld zł rok wcześniej. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 1,947 mld zł, a wskaźnik ROE 15,0 proc., wobec odpowiednio 2,343 mld zł i 18,0 proc. w 2015 roku.

Krupiński podkreśla, że PZU tnie koszty zgodnie z przyjętą strategią. - Nastawiliśmy się na obniżkę kosztów, obniżyliśmy je już o 100 mln zł, a do końca przyszłego roku mają one spaść o 400 mln zł - podkreśla prezes PZU. - Chcemy też by coraz więcej przychodów było realizowanych z działalności zagranicznej - dodał.

Prezes PZU poinformował, że spółka może przeznaczyć na dywidendę znacząco powyżej 50 proc. zysku za 2016 r. - Myślę, że to będzie znacząco powyżej 50 proc. - powiedział Krupiński.

czu

Pobierz darmowy: PIT 2016

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | rady | rada nadzorcza | chciał | Skarb Państwa | skarb | rada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »