Śląski gigant swoją szansę znalazł w Indiach

Jastrzębska Spółka Węglowa chce budować kopalnie w Indiach. Nie chodzi o zaangażowanie finansowe, ale o współpracę w hinduskimi inwestorami, którzy będą w swoim kraju otwierać nowe kopalnie i modernizować istniejące.

Zastępca prezesa JSW Jerzy Borecki, który wziął w New Delhi udział w spotkaniu z przedstawicielami hinduskiego rządu, podkreślił, że zapotrzebowanie Indii na węgiel jest ogromne. Według niego, w Indiach, w przeciwieństwie do Polski, górnictwo będzie się rozwijać. Dodał, że wejście na inne rynki to szansa, żeby nie zmarnować kompetencji budowanych w naszych kopalniach przez dziesiątki lat.

Jerzy Borecki wyjaśnił, że pracownicy jego spółki i innych firm z branży górniczej mają doświadczenie, które Hindusom może się przydać. Możliwe jest zaplanowanie i wybudowanie nowej kopalni oraz jej eksploatacja przez pewien czas.

Reklama

W Indiach przebywa polska delegacja, która promuje w tym kraju naszych przedsiębiorców. Misję, w której uczestniczą między innymi przedstawiciele branży górniczej, spożywczej czy meblarskiej, zorganizowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwo Gospodarki.

- - - - -

Indie szansą dla polskich firm górniczych. Delegacja promująca w tym kraju naszych przedsiębiorców rozmawiała w New Delhi między innymi o współpracy w zakresie wydobycia węgla i prowadzenia prac górniczych.

Po spotkaniu z przedstawicielami hinduskiego rządu wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zwrócił uwagę, że w nadchodzących latach indyjskie górnictwo będzie się dynamicznie rozwijało. Podkreślił, że w tym kraju jest bardzo duże zapotrzebowanie na węgiel, który Hindusi będą chcieli kupować, ale też wydobywać na swoim terenie. W tym celu będą budować nowe kopalnie i modernizować te istniejące.

Jerzy Pietrewicz uważa, że Hindusom może się przydać wiedza i doświadczenie polskich specjalistów w zakresie górnictwa, którzy należą do najlepszych na świecie.

Z przeprowadzonych w New Delhi rozmów wynika, że Hindusi będą zainteresowani nie tylko rozwojem branży górniczej we własnym kraju, ale też kupowaniem kopalń za granicą. Niedawno takie inwestycje zrealizowali w Mozambiku i nie jest wykluczone, że będą potrzebowali pomocy w eksploatacji złóż. Jerzy Pietrewicz widzi też szansę przyciągnięcia inwestorów do polskich kopalń, które mają być zamykane.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »