Reklama

Solidne wyniki PKO Banku Polskiego w I kwartale 2016 roku

Kwartalny wynik netto Grupy PKO wyniósł 639 mln zł, czyli jest na poziomie zbliżonym do wyniku I kwartału ubiegłego roku.

- Wysoka efektywność działania pomimo wzrostu dodatkowych obciążeń. Bez uwzględnienia podatku bankowego w I kwartale ROE wyniosłoby 10,3 proc., ROA 1,2 proc., a C/I 50,7 proc.

- Dalsze podnoszenie jakości portfela kredytowego i umocnienie siły kapitałowej.

- Zrównoważony rozwój biznesu ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia wdrożenia programu "Rodzina 500 plus" i budowy cyfrowego państwa.

Pomimo coraz bardziej wymagających warunków prowadzenia działalności i dodatkowych obciążeń sektora bankowego skonsolidowany zysk netto Grupy PKO Banku Polskiego w I kwartale 2016 r. wyniósł 639 mln zł, czyli ukształtował się na zbliżonym poziomie do uzyskanego rok wcześniej i był o 43,7 proc. wyższy niż wypracowany w IV kwartale.

Reklama

Bank kontynuuje zrównoważony rozwój biznesu wzmacniając przy tym bazę kapitałową i obniżając koszty ryzyka - łączny współczynnik kapitałowy wzrósł do 15,4 proc., Tier 1 do 14,1 proc., a koszt ryzyka spadł do 72 pb.

PKO Bank Polski aktywnie wsparł również wdrożenie rządowego programu "Rodzina 500 plus" udostępniając klientom możliwość składania wniosków przez bankowość transakcyjną, co jest przejawem zaangażowania w budowę cyfrowego państwa.

- PKO Bank Polski już nieraz udowadniał, że potrafi radzić sobie z różnymi wyzwaniami zarówno rynkowymi, jak i regulacyjnymi. Dowodem tej sprawności są także wyniki minionego kwartału, solidny zysk, wysoka rentowność w porównaniu do sektora i dobra jakość portfela - podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Dobry poziom wyników finansowych

W I kwartale na skonsolidowany zysk Grupy PKO w dużym stopniu wpłynęło dodatkowe obciążenie podatkiem od niektórych instytucji finansowych, który obowiązuje od lutego 2016 roku. Łączne obciążenie z tego tytułu w lutym i marcu wyniosło 148 mln zł. W warunkach porównywalnych, czyli bez podatku bankowego, dynamika zysku netto Grupy wyniosłaby 21,6 proc. r/r oraz 77,1 proc. q/q.

Wynik odsetkowy wypracowany w I kwartale tego roku sięgnął 1,85 mld zł, czyli o prawie 11 proc. więcej w ujęciu rocznym. Wyraźny wzrost wyniku odsetkowego był głównym czynnikiem poprawy wyniku z działalności biznesowej o 4,1 proc. r/r do poziomu wynoszącego blisko 2,7 mld zł.

Wynik prowizyjny zmniejszył się o 6,4 proc. r/r do poziomu 635,4 mln zł, przy czym spadek wyniku prowizyjnego miał miejsce w całym sektorze.

Wzmocnienie pozycji kapitałowej

Na koniec I kwartału łączny współczynnik kapitałowy Grupy wzrósł do poziomu 15,4 proc., a współczynnik. Tier 1 do 14,1 proc., czyli był o 2,3 pp. wyższy niż rok temu. Zostało to osiągnięte w efekcie zwiększenia funduszy własnych Banku o 12,4 proc. r/r. Jednocześnie łączny wymóg kapitałowy był niższy o 4,5 proc. r/r. Wskaźniki kapitałowe dla samego Banku są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio: 16,3 proc. i 14,9 proc.

Wysoka efektywność

Grupa utrzymuje wysoką dyscyplinę kosztową i dobre wskaźniki efektywnościowe. Ogólne koszty administracyjne spadły o 3,2 proc. r/r do poziomu 1,36 mld zł. Efektywność działania mierzona wskaźnikiem C/I w ujęciu rocznym ukształtowała się na poziomie 57 proc. Natomiast wskaźnik C/I z wyłączeniem podatku od niektórych instytucji finansowych ukształtował się na poziomie 55,6 proc.

Wyłączając podatek bankowy wskaźnik C/I w samym Ikwartalewyniósłby 50,7 proc. w porównaniu do 54,4 proc. w I kwartale 2015 roku.

Wskaźnik ROE ukształtował się na poziomie 8,8 proc., a wyłączając dodatkowe obciążenie, jakim jest podatek bankowy, wyniósłby 9,3 proc. Wskaźnik ROA wyniósł 1,0 proc. a z wyłączeniem podatku 1,1 proc. Bez uwzględnienia podatku bankowego w samym I kwartale ROE wyniosłoby 10,3 proc. a ROA 1,2 proc. Marża odsetkowa została utrzymana na poziomie 3,12 proc.

Dalsza poprawa jakości portfela kredytowego

PKO Bank Polski konsekwentnie dba o wysoką jakość portfela kredytowego. Na koniec I kwartału udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości spadł o 0,2 pp. r/r do poziomu 6,6 proc. Koszty ryzyka zmniejszyły się o 18 pb. r/r do poziomu 72 pb., a wskaźnik pokrycia wzrósł o 1,8 pp. r/r do poziomu 64,6 proc.

..............

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W 2015 r. według danych skonsolidowanych jego zysk netto wyniósł 2,61 mld zł, a wartość sumy bilansowej sięgnęła 266,9 mld zł. W sumie w ciągu ostatnich 5 lat aktywa Grupy Kapitałowej PKO zwiększyły się o 100 mld zł - zarówno w wyniku rozwoju organicznego, jak i fuzji z Nordea Bank Polska ocenianej jako jedna z najlepiej przeprowadzonych na rynku.

opr. MZB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »