Reklama

Spadki na Wall Street po wypowiedziach prezes Fed

Środowa sesja na giełdach w USA zakończyła się spadkami po wypowiedzi prezes Rezerwy Federalnej. Janet Yellen oświadczyła, że Fed może podnieść stopy procentowe sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego .

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,70 proc., do 16 222,17 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,61 proc. i wyniósł 1860,77 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,59 proc., do 4307,60 pkt.

Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego - poinformowała prezes Fed Janet Yellen. Fed zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 55 mld USD miesięcznie.

- Trudno jest określić, kiedy dokładnie (zostaną podniesione stopy proc. - PAP), myślę że może to być około sześciu miesięcy po tym, jak zakończy się skup obligacji - powiedziała Yellen na konferencji prasowej po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Fed.

Reklama

W komunikacie wydanym po środowym posiedzeniu napisano, że stopy procentowe w USA powinny pozostawać bez zmian przez "znaczny okres czasu".

- Termin podnoszenia stóp procentowych jest nieco wcześniejszy niż rynek zakładał, dlatego mamy taką reakcję rynków - ocenił John Canally, analityk LPL Finanacial.

"Wysoce akomodacyjne nastawianie w polityce monetarnej pozostaje właściwe" - napisano w oświadczeniu Fed. Dodano, że przy decyzji w sprawie stóp Fed będzie się kierował postępem w osiąganiu swoich celów: inflacji na poziomie 2 proc. oraz maksymalnego zatrudniania.

Fed zrezygnował tym samym z uzależniania podwyżki stóp procentowych od konkretnego poziomu stopy bezrobocia w USA. Poprzednie komunikaty Fed zawierały stwierdzenie, że Fed zamierza pozostawić bez zmian stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

W centrum uwagi inwestorów pozostaje konflikt na Ukrainie. W środę Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej uznał podpisany poprzedniego dnia w Moskwie traktat o wejściu Republiki Krymu w skład Rosji za zgodny z konstytucją. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że poza Krymem, Rosja nie chce dalszych podziałów terytorium Ukrainy.

Poziomy, na których aktualnie znajdują się amerykańskie indeksy giełdowe sugerują, że rynek nie zakłada eskalacji konfliktu na Ukrainie. Gdyby do niej miało jednak dojść, na rynku możliwe jest załamanie - uważają analitycy BlackRocka.

"Sytuacja na Ukrainie pozostaje niestabilna. Chociaż nie spodziewamy się poważnej eskalacji przemocy, napięcie może wciąż rosnąć. Po referendum z 16 marca na Krymie przywódcy wielu krajów zapowiedzieli sankcje wobec Rosji. Prawdopodobieństwo sankcji gospodarczych rośnie i chociaż nie odbiją się one bezpośrednio na gospodarce USA, ryzyko eskalacji konfliktu negatywnie odbija się na zaufaniu inwestorów" - napisał w raporcie główny strateg inwestycyjny BlackRocka, Russ Koesterich.

"Jesteśmy przekonani, że perspektywa dla rynków akcji w krótkim terminie pozostaje dobra. Amerykański rynek akcji jest jednak blisko swoich historycznych maksimów, zmienność pozostaje natomiast relatywnie niska. Oznacza to, że rynek prawdopodobnie nie uwzględnia w cenach możliwości realizacji negatywnych scenariuszy i zareaguje spadkami, jeśli sytuacja na Ukrainie pogorszy się" - dodał.

W USA zanotowano mały spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 14 marca o 1,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 2,1 proc.

Ze spółek traciły w środę akcje Fedex po prezentacji wyników kwartalnych. Zysk spółki spedycyjnej w III kwartale roku fiskalnego wyniósł 1,23 USD na akcję. Analitycy spodziewali się wyższego zysku, na poziomie 1,46 USD na akcję. Słabsze również okazały się przychody spółki, które wyniosły 11,3 mld USD. Analitycy szacowali je na 11,43 mld USD.

Traciły również akcje Oracle. Spółka technologiczna podała słabsze od oczekiwań rynku wyniki kwartalne. Jej zysk na akcję wyniósł 68 centów na akcje wobec spodziewanych 70 centów na akcję.

Dowiedz się więcej na temat: wypowiedzi | Wall Street | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »